Kalendarz

5. sesja naukowa z cyklu Polskie art déco

2013.04.15 09:20

Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Sesja naukowa Polskie art déco organizowana jest cyklicznie od 2006 roku przez Muzeum Mazowieckie w Płocku. Cieszy się dużym zainteresowaniem w kręgach historyków sztuki i muzealników. Świadczy o tym liczba zgłaszanych referatów i komunikatów, sięgająca w tym roku dwudziestu jeden wystąpień.

 

Patronat merytoryczny nad sesjami sprawują prof. dr hab. Irena Huml i prof. dr hab. Anna Sieradzka, uznane autorytety w dziedzinie historii sztuki i rzemiosła artystycznego XIX i XX wieku, prekursorki badań sztuki art déco na gruncie polskim. Profesor Irena Huml, związana z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, jest jedną z głównych badaczek i znawców polskiej sztuki użytkowej i designu, szczególnie art déco i tkaniny artystycznej. Profesor dr hab. Anna Sieradzka z Zakładu Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej Uniwersytetu Warszawskiego zajmuje się głównie polskim rzemiosłem artystycznym i kostiumologią z końca XIX i 1. połowy XX wieku.

 

Wyjątkowym, stałym gościem cyklicznych sesji w muzeum płockim jest wybitny specjalista sztuki XIX i XX wieku prof. dr hab. Andrzej K. Olszewski, który od lat prowadzi badania nad zagadnieniami europejskiego i amerykańskiego art déco.

 

Zaplanowana na 22-23 kwietnia 2013 r. V ogólnopolska sesja naukowa Polskie art déco skupiona będzie na temacie rzeźby i płaskorzeźby w stylu art déco w szerokim kontekście. Efekty swoich badań naukowych zaprezentuje dwadzieścia osób z całego kraju, reprezentujących różne uczelnie, muzea i instytucje naukowe i kultury.

 

Zaprezentowane zostaną sylwetki i twórczość wybitnych rzeźbiarzy okresu międzywojennego, m.in. Magdaleny Gross, Julii Keilowej, Henryka Kuny, Henryka Hochmana czy mniej znanych twórców, m.in. Jana Leskiego, Marii Łaszkiewicz, Jana Ślusarczyka. Przybliżone zostaną realizacje rzeźbiarskie artystów związanych z Państwową Szkołą Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, tematy rzeźby architektonicznej z naciskiem na tereny Górnego Śląska oraz Kresów Południowo-Wschodnich i wątek sakralnej rzeźby ołtarzowej. Poruszona zostanie także tematyka obecności rzeźby w sowieckich łagrach, a także w obozach jenieckich na terenie Rzeszy. Uwaga zwrócona zostanie również na prace medalierskie w stylu art déco ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1563 kB, Liczba pobrań: 395, Adobe Acrobat Document
Rozmiar: 1193 kB, Liczba pobrań: 148, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 68

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.