Kalendarz

Viribus Unitis? Polscy parlamentarzyści w monarchii habsburskiej 1848-1918

2013.05.06 09:25

Autor: Michał Rybak, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

wernisaż wystawy 9 maja, godz. 17.00 (ekspozycja do 30 listopada)

Muzeum Niepoległości w Warszawie

www.muzeum-niepodleglosci.pl

 

Viribus Unitis(Wspólnymi siłami) – to dewiza cesarza Franciszka Józefa I, który widnieje na orderze wybitym w pierwszą rocznicę jego panowania w roku 1849. Przekształcone z monarchii absolutnej w monarchię konstytucyjną państwo Habsburgów stało się z czasem miejscem trudnej współpracy i wysiłku przedstawicieli wielu narodowości. Swój udział w budowaniu zrębów parlamentarnego systemu rządów w tym państwie mieli także Polacy. Byli wśród nich wybitni uczeni, jak Franciszek Smolka, a z czasem także przedstawiciele warstwy chłopskiej z Wincentym Witosem. To tutaj, w wiedeńskim parlamencie, pojawili się reprezentanci nowoczesnych polskich nurtów politycznych – konserwatyści, narodowi demokraci, ludowcy i socjaliści.

 

Wystawa, przygotowana przez Stację Naukową Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu i Studio Ptasia 30, prezentuje sylwetki 42 polskich parlamentarzystów w monarchii habsburskiej. Wielu z nich doczekało pamiętnego roku 1918 i wzięło udział w budowaniu niepodległego Państwa Polskiego.

 

Wystawa była prezentowana w Wiedniu (wraz z dokumentami przechowywanymi w Archiwum Parlamentu oraz Austriackim Archiwum Państwowym), w Krakowie w Międzynarodowym Centrum Kultury oraz w Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Zapraszają: dyrektor Polskiej Akademii Nauk Stacji Naukowej w Wiedniu prof. dr hab. Bogusław Dybaś oraz dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie dr Tadeusz Skoczek.

Liczba wyświetleń: 71

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.