Kalendarz

Świadkowie historii. Danuta Brzosko-Mędryk

2013.05.21 14:10 , aktualizacja: 2013.05.21 14:13

Autor: Michał Rybak, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak

22 maja, godz. 12.00

Muzeum Niepodległości w Warszawie

Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów, al. Solidarności 62

www.muzeum-niepodleglosci.pl

 

Zapraszamy na spotkanie z Danutą Brzosko-Mędryk - żołnierzem AK, byłą więźniarką polityczną PAWIAKA, KL LUBLIN/MAJDANEK i KL RAVENSBRÜCK, lekarzem stomatologiem oraz autorką. wspomnień obozowych

 

Jest to kolejne spotkanie z cyklu „Świadkowie Historii”.Danuta Brzosko-Mędryk urodziła się 4 sierpnia 1921 r. w Pułtusku. W 1935 r. rodzina przeniosła się do Warszawy. Była uczennicą Liceum im. Królowej Jadwigi. Wraz z nastaniem okupacji niemieckiej włączyła się w działalność konspiracyjną w szeregach ZWZ-AK. Dwukrotnie więziona na Pawiaku przez Niemców. Po raz pierwszy osadzona w lipcu-sierpniu 1940 r. Wówczas zdała maturę za więziennymi murami. Po około trzytygodniowym pobycie została zwolniona. Ponownie aresztowana i osadzona na Pawiaku w sierpniu 1942 r. W styczniu 1943 r. została wywieziona do KL Majdanek. Następnie w kwietniu 1944 r. przewieziona do KL Ravensbrück oraz w czerwcu 1944 r. do podobozu KL Buchenwald w Lipsku. Po wojnie ukończyła Akademię Medyczną w Łodzi i pracowała jako stomatolog. Autorka książek m.in.: „Warszawskie dziewczęta”, „Niebo bez ptaków”, „Mury w Ravensbrück”.

Źródła: Muzeum Więzienia Pawiak, kartoteka więźniów; Prezentacja multimedialna dr Marii Ciesielskiej o Danucie Brzosko- Mędryk.

Liczba wyświetleń: 78

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.