Kalendarz
Polscy konserwatyści w parlamencie Austro-Węgier
2013.06.18 12:35
Autor: Michał Rybak, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak
19 czerwca, godz. 17.00
Muzeum Niepodległości w Warszawie
(Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów)
al. Solidarności 62
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na wykład dr. Artura Górskiego pt. „Polscy konserwatyści w parlamencie Austro- Węgier”. Wykład towarzyszy wystawie „Viribus Unitis ? Polscy parlamentarzyści w monarchii habsburskiej 1848-1918”, która jest eksponowana w Muzeum Niepodległości do końca listopada br. Prowadzenie – Jan Engelgard.
W drugiej połowie XIX w. polscy konserwatyści odegrali znaczącą rolę w życiu politycznym monarchii habsburskiej, pełniąc bardzo eksponowane funkcje, w tym szefów rządu i ministrów. Byli wśród nich m.in.: Agenor Gołuchowski, Kazimierz Badeni, Leon Biliński, Michał Bobrzyński, Julian Dunajewski, Alfred Potocki.
Czy te kariery przyczyniły się do poprawy sytuacji Polaków w zaborze austriackim? Czy była to działalność mająca na celu jedynie podtrzymywanie dobrych relacji z władzami w Wiedniu, czy też motywacje galicyjskich konserwatystów były inne? Jak oceniać dorobek polskich konserwatystów w Galicji z perspektywy 1918 roku? Na te pytania będzie się starał odpowiedzieć gość Muzeum Niepodległości dr Artur Górski, który jest autorem niedawno wydanej niedawno książki „Podolacy”, poświęconej jednemu z odłamów obozu konserwatywnego w Galicji.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 61
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.