Kalendarz

„Humorem malowany świat…” – promocja albumu o Nikiforze z Pławanic

2013.09.18 11:25

Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak

6 listopada, godz. 15.00

Muzeum Mazowieckie - Spichlerz

przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b w Płocku

www.muzeumplock.art.pl

 

Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowuje książkę – album „Humorem malowany świat Stanisława Koguciuka”. Artysta ten zwany Nikiforem z Pławanic, uhonorowany w ubiegłym roku Nagrodą im. Oskara Kolberga, jest jednym z ostatnich autentycznych twórców ludowych. Prawdziwość jego malarstwa w sprawiła, że popyt na obrazy kilkakrotnie przekracza możliwości podaży ze strony malarza. Jest on wyjątkowym fenomenem na niwie ludowej twórczości. Do tej pory jednak nie ukazało się żadne wydawnictwo, które w sposób monograficzny przedstawia jego pejzaże i tzw. „humory”. Publikacja przez nas przygotowywana ma pełnić nie tylko funkcję zachowania informacji i ikonografii twórcy, ale też odpowiedzieć na zapotrzebowanie wielu miłośników malarstwa Stanisława Koguciuka, szczególnie tych, którym nie udało się zdobyć obrazów artysty. W książce znajdą się reprodukcje ponad 200 obrazów Stanisława Koguciuka. Innowacyjny charakter albumu polegać będzie na oddaniu głosu malarzowi. Nastąpi to poprzez zamieszczenie w książce licznych cytatów wygłoszonych przez twórcę na temat sztuki, życia codziennego, spraw ostateczny itp. Cytaty będą ilustrowane portretami artysty wykonanymi w różnych sytuacjach i stanach ducha odpowiadających treści wypowiedzi.

Książka ukaże się pod patronatem pisma „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa”.

Zadanie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programów Ministra: Dziedzictwo kulturowe, priorytet: Kultura ludowa.

 

Promocja książki przewidziana jest jako wydarzenie towarzyszące spotkaniu z cyklu „Konfrontacje Antropologiczne. Kulturowe mistyfikacje. Współczesna sztuka ludowa”. W spotkaniu udział wezmą zaproszeni goście: dr Aleksander Błachowski, dr Zbigniew Benedyktowicz, dr Ewa Klekot. Panel dyskusyjny poprowadzą: Magdalena Lica-Kaczan i Grzegorz Piaskowski.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 872 kB, Liczba pobrań: 133, Plik graficzny (JPG)

Liczba wyświetleń: 87

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.