Kalendarz

Kostiumowy piknik wąskotorowy „LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE”

2013.10.10 15:25

Autor: Magdalena Cwetsch-Wyszomirska, Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak

12 października, w godz. 12.00-18.00

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

 

Muzeum Kolei Wąskotorowej zaprasza na wyjątkowe, pełne barw, muzyki i wspomnień spotkanie z historią – Kostiumowy Piknik Wąskotorowy „LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE”. To prawdziwa gratka dla fotografików, filmowców amatorów, dzieci chcących na własne oczy zobaczyć, jak ubierano się w latach 20. i 30. XX wieku, co zakładały na siebie damy, a co dżentelmeni, jaka panowała wówczas moda.

 

 Ożyją stare lokomotywy i pociągi. Na stacji Kolei Wąskotorowej pojawia się barwny tłum postaci tak, jak to było w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Kolorowy harmider tworzą ludzie, którzy muszą koniecznie wsiąść do pociągu, aby pojechać i załatwić ważne sprawy rodzinne i biznesowe. Do Sochaczewa Wąskotorowego przyjeżdża Tenor, artysta po ogromnych sukcesach za granicą, o których pisały wszystkie gazety. Na stacji czeka rozentuzjazmowany tłum, aby go przywitać. Okrzyki, wiwaty, artysta wynoszony jest na rękach z pociągu i w podzięce śpiewa najpiękniejsze arie na stopniach wagonu dla swoich wielbicieli. W tej roli wystąpi Witold Matulka, artysta scen warszawskich. Specjalna ekipa kręci do kroniki filmowej reportaż z przyjazdu artysty. Życie prawie, jak co dzień, tylko że oglądane za sprawą magicznej różdżki przenoszącej nas o 90 lat wstecz. Taką to scenerię zobaczymy na pikniku wąskotorowym na Stacji Muzeum w Sochaczewie. Jest to znakomita gratka dla pasjonatów fotografii i historii.

 

Zapraszamy wszystkich również z dziećmi. Można będzie się poczuć jak za dawnych czasów, zwiedzając historyczne wagony i lokomobile, wśród przechadzających się postaci z tamtej epoki, posłuchać jak prawie sto lat temu tętniło życie w okolicach najważniejszego miejsca w każdym mieście, czyli na Stacji Kolejowej. Dla zwiedzających przygotowano stoiska z kostiumami i akcesoriami z tamtych lat, albumami zawierającymi historię Ziemi Sochaczewskiej i nie tylko, a dla dzieci zabawy i konkursy z inscenizacją „Lokomotywy” J. Tuwima włącznie.

Początek imprezy o godz. 12.00 – sesja fotograficzna w podcieniach odrestaurowanych Kramnic, a potem przed frontem Szkoły Muzycznej, skąd już wszyscy przeniosą się na teren Muzeum Kolei, gdzie atrakcje będą kolejno prezentowane aż do godziny 18.00

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

 

Kostiumowy Piknik Wąskotorowy „LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE”

Sobota, 12 października 2013 roku

11:00odjazd pociągu z siedziby Muzeum Kolei Wąskotorowej do stacji Kistki, przejazd po mieście z udziałem osób w kostiumach z lat 20. i 30. XX wieku, powrót do Muzeum.

12:00otwarcie PLENERU, w tym zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem, kiermasz książek krajoznawczych, kiermasz strojów karnawałowo-historycznych, grill – bar, muzyka mechaniczna z przebojami polskimi z okresu II Rzeczpospolitej

13:00Konkursowe zabawy dla dzieci inspirowane „Lokomotywą” Juliana Tuwima (konkurs recytatorski, konkurs rysunkowy)

13:30odjazd pociągu do stacji Kistki

15:00realizacja filmu „PRZYJAZD TENORA” – Witold Matulka – inscenizacja połączona z występem artysty (gratka dla filmowców i fotografików)

16:00koncert zespołu DIRTY GROUND

17:00„MOJE KOLEJE” – Janusz Leśniewski – występ aktorski

17:30ognisko/grill

18:15zakończenie

Liczba wyświetleń: 60

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.