Kalendarz

VII Zimowy Przegląd Filmowy KOKSOWNIK

2013.12.09 15:35

Autor: MCSW "Elektrownia", Wprowadzenie: Urszula Sabak

11-13 grudnia

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej
„Elektrownia” w Radomiu
ul. Domagalskiego 5
www.elektrownia.art.pl

 

„Elektrownia” zaprasza na siódmą odsłonę grudniowego przeglądu filmów zaangażowanych. Podczas trzech kolejnych dni w radomskim Multikinie zostanie zaprezentowanych siedem seansów, wśród których znalazły się zarówno filmy dokumentalne jak i fabuły, jak zwykle podejmujące tematy trudnych kwestii społecznych.Przegląd zainauguruje „The Story of Film: Odyseja” - niezwykłaopowieść Marka Cousinsa, irlandzkiego reżysera i wybitnego krytyka filmowego o historii kina w kontekście współczesnej sztuki. Pokaz ten uzupełni niemy film z 1929 roku, zatrzymany przez cenzurę radziecką, pt. „Cwaniak” z muzyką na żywo wykonywaną przez kompozytora Marcina Pukaluka. Wśród dokumentów będzie można obejrzeć m.in. obraz „Pussy Riot-Modlitwa Punka”będący zapisem kontrowersyjnej akcji założycielek zespołu Pussy Riot, które po wyborach w Rosji odśpiewały publicznie „Bogurodzico, przegoń Putina”, za co trafiły na dwa lata do więzienia. Ten akt protestu, który zdobył rozgłos na całym świecie, stał się symbolem walki z opresyjnym reżimem. Na uwagę zasługują także  „Ambasador” - ciekawy przykład dokumentalno-dziennikarskiego podejścia do filmu oraz, oparty na faktach, obraz „Piąta władza”,opowiadający o aferze WikiLeaks. Jednym z ważniejszych filmów przeglądu będzie laureat Złotych Lwów na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – „Ida” Pawła Pawlikowskiego.

 

PROGRAM PRZEGLĄDU:
 

11 grudnia

godz. 18.00 

The Story of Film: Odysejafilmowa, cz. I Świat odkrywa nową formę sztuki(Radomska Premiera), dokumentalny, reż. Mark Cousins, Wielka Brytania 2011 (56')

Złożony z 15 części (ponad 400 fragmentów filmów) chronologiczny, lecz subiektywny przewodnik po historii kina opowiedziany przez irlandzkiego reżysera i wybitnego krytyka filmowego.

 

Cwaniak(Radomska Premiera), dramat, komedia, niemy, reż. Mikołaj Szpikowski, Ukraina 1929 (78')

Muzykę na żywo zagra Marcin Pukaluk.

Ten nieznany w Polsce obraz nie miał szczęścia do pokazów: tuż po premierze został zdjęty przez cenzurę i na wiele lat zapomniany. Dziś może posłużyć jako przewodnik po ideologii Radzieckiej lat dwudziestych, ale swój renesans zawdzięcza przede wszystkim aktualnemu przesłaniu. Muzykę do filmu skomponował Marcin Pukaluk – muzykolog, kompozytor i performer, który w ramach swoich projektów wykonuje muzykę na żywo do filmów niemieckich ekspresjonistów oraz arcydzieł rosyjskiego kina niemego.

 

godz. 21.00
Ida, dramat, reż. Paweł Pawlikowski, Polska, Dania 2013 (80')
Hipnotyzująca i wysmakowana opowieść o grzechu nagrodzona na festiwalach w Warszawie, Gdyni i Londynie. Na kilka dni przed złożeniem ślubów zakonnych Anna dowiaduje się o swoim pochodzeniu. Wraz ze swoją ciotką, jedyną żyjącą krewną, rozpoczyna podróż w poszukiwaniu utraconej tożsamości.

 

12 grudnia

godz. 18.00

Ambasador (Radomska premiera), dokumentalny, reż. Mads Brügger, Dania 2011 (93')

Duński dziennikarz i satyryk Mads Brügger („Idioci w Korei”) tym razem wyrusza w podróż do serca Afryki, aby pokazać przerażające oblicze korupcji, jaka istnieje w tej części świata. Z cygarem w ręku i lśniącymi skórzanymi butami, gra prężnie działającego, bogatego biznesmena, który przyjeżdża, aby robić interesy. Film nagradzany na wielu festiwalach m.in. Sundance 2011, 9. Planete Doc Film 2012 .

 

godz. 20.00
Piąta władza, biograficzny, dokument, reż. Bill Condon, Belgia, USA 2013 (124')
Australijczyk Julian Assange i Niemiec Daniel Domscheit-Berg zakładają portal internetowy WikiLeaks, na którym anonimowi demaskatorzy zamieszczają tajne dokumenty dotyczące rządów i korporacji. Wkrótce serwis obnaża więcej spisków i nadużyć władzy, niż jakiekolwiek medium na świecie a jego założyciele stają się najbardziej poszukiwanymi ludźmi na Ziemi.

 

13 grudnia

godz. 18.00

Pussy Riot. Modlitwa punka (Radomska premiera), dokumentalny, reż. Mike Lerner, Maxim Pozdorovkin Rosja, Wielka Brytania 2013 (86')

Film dokumentuje akcję założycielek zespołu Pussy Riot, które po kontrowersyjnych wyborach w Rosji zimą 2011 roku w kolorowych kominiarkach na głowach weszły do cerkwi Św. Ducha w Moskwie i zaczęły satyryczny performance, śpiewając pieśń „Święta Matko, wygnaj Putina”, za co trafiły na dwa lata do więzienia.

 

godz. 19.45

Rakieta (Radomska premiera), dramat, reż. Kim Mordaunt, Australia 2013 (96')

Chwytający za serce i jednocześnie podnoszący na duchu obraz jest bardzo osobistą opowieścią o determinacji chłopca znajdującego się w sytuacji beznadziejnej. Jego historia przedstawiona jest na tle spustoszonego wojną Laosu stojącego na progu wielkich przemian. Film, po entuzjastycznych recenzjach i nagrodach na festiwalach, jest australijskim kandydatem do Oscara 2014.

 

godz. 21.30
Call Girl (Radomska premiera), dramat, reż. Mikael Marcimain, Finlandia, Irlandia, Norwegia, Szwecja 2012 (140') - od 18 lat

Sztokholm, rok 1976. Za fasadą opiekuńczego państwa, kwitnie seksbiznes. W nocnych klubach i pokojach hotelowych, politycy korzystają z usług nieletnich prostytutek. Nastolatka, która spotyka się z urzędnikami staje się cennym świadkiem w śledztwie, które ma doprowadzić do przewrotu na szczytach władzy

 

  • Projekcje odbywają się w Multikinie (Galeria Słoneczna), ul. Chrobrego 1.
  • Ceny biletów: jeden seans – 13 zł, dwa dowolne seanse – 20 zł
  • Bilety w sprzedaży od 9 grudnia 2013 w tymczasowej siedzibie MCSW „Elektrownia” (ul. Domagalskiego 5) w godzinach 8-16 oraz bezpośrednio przed projekcjami w Multikinie.
  • Pierwszych trzech widzów, którzy kupią bilety na każdy z seansów nagradzamy zaproszeniami na następne projekcje.
  • Kasa nie zwraca pieniędzy za sprzedane bilety.
  • Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany repertuaru.

 

Liczba wyświetleń: 68

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.