Kalendarz
Jan Paweł II. Człowiek, Polak, święty
24 kwietnia, godz. 16.45 wernisaż wystawy
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Kanonizacja Jana Pawła II odbędzie się w dniu szczególnym – w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przypadającą na 27 kwietnia. To właśnie Papież z Polski ustanowił to święto dla upamiętnienia mistycznych objawień siostry Faustyny Kowalskiej. W tym dniu w Watykanie będzie miała miejsce uroczystość religijna, podczas której dwaj błogosławieni papieże: Jan Paweł II oraz Jan XXIII zostaną ogłoszonymi świętymi Kościoła katolickiego.
Dla uczczenia tak wyjątkowego momentu dla polskiej historii i kultury Muzeum Wsi Radomskiej zorganizowało konkurs skierowany do twórców nieprofesjonalnych. Ideą wiodącą było nawiązanie do tradycji religijnej sztuki ludowej związanej z zaistnieniem w powszechnej świadomości Jana Pawła II, wyjątkowo bliskiego wszystkim Polakom.
Sztuka nieprofesjonalna zajmuje w polskiej kulturze ludowej bardzo ważne miejsce zarówno ze względu na wartości artystyczne, jak i treści, jakie zawiera. Dzieła sztuki nie tyle pełniły we wnętrzu domu funkcję estetyczną, ale przede wszystkim kultową: obrazy, rzeźby, figury były rodzajem pośrednictwa między człowiekiem a Bogiem. Zawsze odnosiły się do religijnego charakteru społeczności wiejskiej. Stanowiły uosobienie świętości – sacrum.
Zwyczajowo ludowe przedstawienia religijne powiązane były z oficjalną sztuką kościelną. W większości niepiśmienni artyści, pozbawieni dostępu do literatury, inspiracje czerpali głównie z obrazów, rzeźb, modlitewników, druków dewocyjnych, dostępnych w pobliskich kościołach, miejscach kultu czy centrach pielgrzymkowych. Zdecydowanie największy rozkwit polskiej sztuki ludowej przypada na wiek XIX, szczególnie okres pouwłaszczeniowy. Z tego właśnie okresu pochodzą najwybitniejsze dzieła sztuki ludowej, w większości anonimowe.
Warto przypomnieć, że Muzeum Wsi Radomskiej wielokrotnie organizowało konkursy, których adresatem byli twórcy nieprofesjonalni, a tematem przewodnim postaci i działalność wybitnych Polaków. Nigdy nie interesowało nas wyłącznie przedstawienie sylwetki, ale raczej szerszy kontekst życia i pracy. Podobnie w tegorocznym konkursie kluczowe było zaobserwowanie w jaki sposób twórcy nieprofesjonalni postrzegają postać Jana Pawła II, jaki jest stosunek Polaków do jego dokonań. Naszym założeniem było sprowokowanie artystów do refleksji nad życiem, myślą i działalnością Jana Pawła II, a także historią jego pontyfikatu.
Konkurs spotkał się z szerokim zainteresowaniem wśród twórców. Pośród nadesłanych prac oglądać można typowe dla sztuki ludowej dzieła z dziedziny: malarstwa, rzeźby w drewnie, kowalstwa artystycznego, ceramiki oraz haftu a także prace wykonane stylem mieszanym, łączące tradycję z nowoczesnymi formami. Tak szeroki przekrój technik artystycznych stwarza możliwość zaobserwowanie rozwoju współczesnej twórczości nieprofesjonalnej. Prace konkursowe nadesłano z całej Polski, a artyści należą do różnych grup wiekowych, co wskazuje, że wartości głoszone przez Ojca Świętego mają charakter uniwersalny.
Postać Papieża Polaka nie tylko fascynuje ale przede wszystkim budzi dumę i patriotyzm związany z przynależnością do tego samego narodu. Dzieła plastyczne wykonane z okazji konkursu są tylko niewielkim elementem narodowego dziękczynienia za wyniesienie do chwały ołtarzy Sługi Bożego Jana Pawła II.
Prace zgłoszone do konkursu:
Bernacik Magdalena – Święty Jan Paweł II
Błosiński Zdzisław – Święty Jan Paweł II
Dąbrowska Anna – Papież
Drachal Barbara – wielbienie
Grudzień Stanisław – Błogosławiony Jan Paweł II
Klimczak Elżbieta – Jan Paweł II ze złożonymi rękami. Jako już święty, Jan Paweł II który tuli do siebie, Jan Paweł II który nas Błogosławi
Kudlak Lucyna – Bazylika
Kurasiewicz Zbigniew – anonizacja Jana Pawła II
Lisowski Marian – Jan Paweł II
Mędra Mariusz – Papież, Człowiek, Święty
Ostrowska Maria – Łowca ludzkich serc
Ostrowski Janusz – Jan Paweł II
Potocka Grażyna – Papież Jan Paweł II
Rychlicki Artur – Rybak
Seweryński Czesław – Duch Święty zstąpi i odnowi oblicze tej ziemi
Sławiński Andrzej – Feretron Totus Tuus
Sobień Adam – Przyszłość Polski zależy od nas
Solecki Krzysztof – Krzyż papieski
Stoch Agnieszka – Człowiek wiary
Styś Leokadia – Ojciec Święty w młodości
Szafranek Krystyna – Pozdrowienia z nieba
Szczudlińska Joanna – Jan Paweł II
Śledź Genowefa – Papież
Winiarski Paweł – Krzyż ze świecznikiem Jana Pawła II
Zielińska Marlena – Jan Paweł II – droga
Zieliński Andrzej – Jan Paweł II – kapliczka
Liczba wyświetleń: 310
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.