Kalendarz
„Obrazy przemian. Niezależna sztuka polska lat 80. XX wieku” – wykład Pana Jerzego Brukwickiego
2014.05.21 14:40
Autor: Magdalena Banasiak, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Wprowadzenie: Urszula Sabak
28 maja, godz. 17.00
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
ul. Warszawska 61
www.muzeumciechanow.pl
Kultura niezależna odegrała ważną rolę w polskiej drodze do niepodległości. Niezależna od decyzji władz politycznych, od wszechobecnej cenzury pomogła społeczeństwu, związanemu z ideami „Solidarności” w pokonaniu trudnych, dramatycznych wydarzeń, ograniczeń i represji. W stanie wojennym i czasie późniejszym wzmacniała ducha narodu, budowała solidarność społeczną i przestrzenie wolności w zniewolonym kraju. Koncerty, spektakle teatralne, występy kabaretowe, recitale piosenek, wystawy, podziemne książki i gazety, kasety wideo, pocztówki i znaczki pocztowe przynosiły nadzieję, tworzyły nowe formy więzi międzyludzkich, wspólnot myśli, wartości i emocji. Stanowiły rodzaj demonstrowania sprzeciwu wobec ówczesnego aparatu władzy i bezpieczeństwa. Dochodziło do niecodziennych spotkań artystów z widzami, z publicznością.
W sztuce najważniejszymi kryteriami ponownie stały się dobro, prawda i piękno, a nie ideologia. Obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, plakaty, fotografie stały się świadectwami czasu. Mówiły o godności, sprawiedliwości, dokumentowały i interpretowały społeczne nastroje. Wyrażały sprzeciw wobec represji, przemocy i nietolerancji. Przypominały o wydarzeniach historycznych ukrywanych i fałszowanych przez komunistyczne władze. Poruszały serca i sumienia.
Jerzy Brukwicki
Liczba wyświetleń: 95
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.