Kalendarz
Wystawa „Franciszek Maśluszczak. Malarstwo”
6 listopada, godz. 17.00 – otwarcie wystawy
Wystawa czynna do 3 grudnia br.
Muzeum Mazowieckie w Płocku – Spichlerz
Przy ul. Kazimierza Wielkiego11B
O swojej twórczości mówi: „Ja nie maluję z natury z jakichś fotografii. Ja maluję wyłącznie z głowy, z wyobraźni”. Ta fantazja, wyobraźnia, ten świat błąkania się po bezdrożach ludzkich pragnień, albo niemocy jest wspaniały. Bawi, ciekawi, zastanawia.
Fenomen Franciszka Maśluszczaka, jako artysty, ale i człowieka, najpełniej wyraził ksiądz profesor Jarosław Stoś, który powiedział: „Franciszek Maśluszczak jest tłumaczem bogów i pewnie dlatego maluje wszystko, co dotyczy człowieka. Maluje sen, myśli, beznadzieję a nawet różnicę poglądów. Nie waha się również malować wiary, twierdząc w jednym z wywiadów, że jest ona konkretna, czyli do namalowania. Aniołowie istnieją – udowadnia – ponieważ da się ich namalować”. Jego malarstwo to zatem swoista teologia, tyle że pisana linią, kształtem i kolorem. Dlatego może świat, w którym Maśluszczak umieszcza człowieka, jest nie tylko ludzki, ale i Boży. Jest to świat malowany w barwach pastelowych, ciepłych i łagodnych, pełny miłości i nadziei, choć nie pozbawiony trosk i absurdów.
Zapytany kiedyś o źródła swoich inspiracji wskazał na mamę. Pytany, czy to ona kupiła mu pierwsze farby i sztalugi, odpowiedział, że wprowadzała go w świat malarski, gotując raczej konfitury i zagniatając ciasto. I to jest tajemnica sztuki Franciszka Maśluszczaka. Niektórzy widzą w niej wiele barw Chagalla, inni ciepło i prostotę Nikifora, ale on chyba jest przede wszystkim Franciszkiem z Zamojszczyzny, opisującym wnikliwie z prostotą, wielką życzliwością, niezwykłą urodę świata ludzkich spraw.
Franciszek Maśluszczak chętnie zapraszany jest do najbardziej prestiżowych galerii i muzeów w Polsce, Europie i na świecie. Ale ta płocka wystawa ma swoją wyjątkową magię. Sprawia to swoisty genius loci. Płocki spichlerz wpisany w malowniczy pejzaż Mazowsza, stojący nad brzegiem Wisły, niedaleko starej płockiej Katedry wydaje się wręcz wymarzonym miejscem dla prezentacji dorobku tego niezwykłego twórcy. O zorganizowaniu właśnie tu ekspozycji myślałem od dawna. Cieszę się, że tę inicjatywę Fundacji Republika Marzeń Pan Leonard Sobieraj Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku podjął natychmiast, że dzięki jego życzliwości i gościnności nasz projekt miał szansę na realizację. Warto mieć piękne marzenia i warto spotkać człowieka, który potrafi je docenić.
Zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy Franciszka Maśluszczaka, wspaniałego artysty, ale i człowieka wielkiego serca, słynącego ze skromności i życzliwości dla ludzi.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 394
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.