Kalendarz

Koncert „Gra Kapela! – Tańce OBERwańce”

2015.01.27 12:30
Autor: Magdalena Wrzesińska, PME w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

2 lutego, I edycja – godz. 10.00, II edycja – godz. 11.30

Muzeum dla Dzieci

w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

www.muzeumdladzieci.pl

www.facebook.com/muzeumdladzieci

 

Na zajęcia obowiązują zapisy.

22 696 53 80

Koszt: 20 zł

 

Zapraszamy szkoły, przedszkola, gości indywidualnych oraz wesołe grupy przyjaciół w różnym wieku na dwa koncerty (czas trwania każdego: 1 godzina). Do wyboru pierwszy koncert o godz. 10.00–11.00 i drugi 11.30–12.30.

 

Tańce OBERwańce – interaktywny koncert dla dzieci

Zapraszamy na wielką przygodę z polską muzyką tradycyjną z różnych regionów Polski. W świat wiejskich tańców i zabaw wprowadzą Was artystki, które zagrają na skrzypcach, bębnie i basach – a co to basy? Przyjdźcie i zobaczcie. Posłuchajcie i zatańczcie!

W programie:

– piękne, zadzierzyste oberki i polki z Radomszczyzny,

– wiejskie tańce-oberwańce i wirowańce. Na dodatek Kaczor, Miotlarz i Chodzony Wyczynowy – tańce z... przeszkodami!

– wspólne śpiewanie piosenek w gwarze kurpiowskiej i kaszubskiej,

– Wielka Orkiestra; uczestnicy wejdą w role sekcji skrzypiec, bębnów i basów po to, by razem wykonać mazurka.

 

Koncert otwiera cykl spotkań z Kapelą Pauli Kinaszewskiej pt. „Gra kapela” . W trakcie koncertów zabrzmi muzyka ludowa z różnych regionów Polski, koncerty na skrzypki, bęben i basy ze śpiewem i udziałem uczestników.

 

Paula Kinaszewska (skrzypce, śpiew): aktorka (gra w teatrach: Dramatycznym, Na Woli i Laboratorium Dramatu w Warszawie.), wokalistka i skrzypaczka ludowa. Liderka i założycielka zespołu Maryna C. i kapeli Parura, obecnie pod nazwą Kapela Pauli Kinaszewskiej, grającej muzykę taneczną polskiej wsi. Razem z Kapelą zdobyła I nagrodę i nagrodę publiczności na Konkursie Folklorystycznym „Dawna Nowa Nuta” (w składzie z Patrycją Kuczyńską) na aranż pieśni kurpiowskiej z zapisów Oskara Kolberga. Laureatka nagrody Yaha za kreację aktorską w teledysku swojego zespołu Maryna C.

 

Patrycja Kuczyńska (basetla) – z wykształcenia i zamiłowania etnograf i instruktor tańca ludowego (dyplom wydany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Jest członkinią warszawskiego stowarzyszenia Dom Tańca. Jej misją jest dzielenie się bogactwem polskiej kultury ludowej. Poza grą w kapeli, na co dzień realizuje się jako animator ludowych zabaw dziecięcych w warszawskich przedszkolach, jak również jako instruktor tańców tradycyjnych dla dorosłych na warsztatach w Polsce i poza granicami, co traktuje jako swoje powołanie. Ma nieprzeciętną charyzmę i wyjątkowy kontakt z dziećmi.

 

Barbara Songin (bębenek) - absolwentka Choreografii i technik tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi (2013) oraz Akademii Praktyk Teatralnych w OPT Gardzienice (2005). Założycielka i kierownik artystyczny FURU kolektywu artystycznego, założycielka i prezes warszawskiej Fundacji FURU oraz współtwórczyni grupy muzyczno-performerskiej SUTARI. Ważniejsze realizacje jako reżyser, performer i kompozytor: WATERMELON koncert/performens grupy SUTARI, spektakl teatru tańca SZUM, spektakl teatru tańca E.H.O. (w ramach dyplomu choreografa), improwizacja taneczna KSIĘŻYC UMIERANIE, MAMUNA czyli BABA-DZIWO. Współtwórczyni Artystycznej Grupy BAJARKI. Ważniejsze realizacje jako performer, tancerz, aktor: neTTheatre ODPOCZYWANIE reż. P.Passini, Instytut Teatralny PLAC JANA DORMANA reż. J. Sobczak, OPT Gardzienice ELEKTRA, METAMORFOZY reż. W. Staniewski. Laureatka stypendium artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artysta rezydent w programach: Nurt OFF 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, OFF: PREMIERY/ PREZENTACJE Teatru Ósmego Dnia – spektakl LALA premiera grudzień 2013, ENTREE Teatru Rozrywki w Chorzowie – LIPSTICK premiera październik 2014 r. Laureatka nagrody na Tyskich Spotkaniach Teatralnych 2013 – spektakl SZUM, I nagrodę na Festiwalu Sztuki Teatralnej 2013 w Rybniku – spektakl SZUM. Nagrody otrzymane wraz z grupą SUTARI: II nagroda i nagroda publiczności – „Burzy Braw” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2012 oraz I nagroda i nagroda publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Mikołajki Folkowe 2012, uznane przez polskich dziennikarzy specjalizujących się w muzyce folk/świata za „NAJCIEKAWSZY NOWY ZESPÓŁ ROKU 2012” w ramach plebiscytu portalu etno.serpent.pl, zwyciężczynie 10. edycji Bitwy Zespołów (Battle Of The Bands) organizowanej przez jedno z największych wydawnictw z muzyką świata – World Music Network.

Liczba wyświetleń: 103

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.