Kalendarz

Konkurs WIANO – zrób z nami film i wystawę

2015.02.12 13:55 , aktualizacja: 2015.02.12 14:00
Autor: Magdalena Wrzesińska, PME w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Prace konkursowe (film nie dłuższy niż 2 min., nakręconego dowolną techniką (np. telefonem komórkowym)) prosimy przesłać w formie załącznika do maila do 22 lutego br. na adres: . Film powinien prezentować motywacje kandydata/kandydatki do uczestnictwa w projekcie przekonujących komisję oceniająca, że właśnie dany kandydat powinien zostać zakwalifikowany do udziału w projekcie WIANO.

 

Projekt WIANO realizowany w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie od stycznia do czerwca 2015 r. w ramach programu Fundacji Orange to refleksja nad współczesnym rozumieniem „posagu na dorosłość”. Zakłada wspólne twórcze działania grupy młodzieży w wieku 13-18 lat – realizację filmów i wystawy – ukazujących temat wchodzenia w dorosłość z ich perspektywy. Filmy nakręcone przez młodzież staną się istotnym elementem wystawy zestawione z obiektami muzealnymi m.in. ze skrzyniami wiannymi i ich zawartością.

 

Skrzynie wianne w polskiej kulturze tradycyjnej były symbolem „posagu na dorosłość” dla dziewcząt. W naszym projekcie będziemy poszukiwać ich współczesnych odpowiedników zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Wystawa będzie miała również wersję online zawierającą animacje, filmy, zdjęcia, archiwalia.

Wyłonieni w konkursie młodzi ludzie wezmą udział w warsztatach filmowych, kulturoznawczych i poświęconych  projektowaniu wystaw. Na zakończenie projektu planujemy spotkania z szerszym gronem młodzieży zachęcające do interpretacji wystawy i dyskusji na temat współczesnego momentu przejścia w dorosłość i niezbędnego na tym etapie „wyposażenia”.

Celem działań jest zachęta do kreacji i wyrażania własnego zdania poprzez język sztuki, zobrazowanie na wystawie przemian społecznych ważnych dla młodych ludzi, osób z nimi pracującym, rodziców. Wykorzystanie nowych technologii stanie się medium służącym do atrakcyjnego zaprezentowania ważnych treści kulturowych i współkształtowania „obrazu pokolenia”.

 

Szczegółowe informacje i regulamin dostępny pod adresem: http://ethnomuseum.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=161&Itemid=794

 

Kontakt: Anna Grunwald, Amudena Rutkowska: tel. 22 827 76 41 wew. 245, 248

Współpraca: Karolina Ordynowska, Magdalena Romanowska, Weronika Roś – pomysłodawczynie tematu projektu, praktykantki PME – uczestniczki projektu „Praktykuj w kulturze!” dofinansowanego z MKiDN.

Partnerzy: Stowarzyszenie „Z siedzibą w Warszawie”, www.wwarszawie.org.pl

Liczba wyświetleń: 80

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.