Kalendarz

„Neolityczne siekiery i topory ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku” – promocja książki Zbigniewa Miecznikowskiego

2015.02.25 12:25 , aktualizacja: 2015.02.25 12:31
Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

10 marca, godz. 17.00

patio Muzeum Mazowieckiego w Płocku

ul. Tumska 8

tel. 24 364 70 71

www.muzeumplock.art.pl

 

Książka prezentuje kolekcję 61 neolitycznych siekier i toporów znajdujących się w zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Ze względu na odległą chronologię zabytków jest to zbiór wyjątkowy, którego datowanie zamyka się w przedziale od 5500 do 2300/2200 lat przed Chr. Początki wytwórczości tego typu zabytków na terenie ziem polskich związane są z przybyłymi z południa pierwszymi społecznościami, przynoszącymi na obszar naszego kraju uprawę roślin i hodowlę zwierząt.

Przedstawione w opracowaniu siekiery i topory prezentują prawie wszystkie najważniejsze ugrupowania kulturowe okresu neolitu, począwszy od najstarszych społeczności zaliczanych do cyklu kultur naddunajskich, poprzez kulturę pucharów lejkowatych, kulturę amfor kulistych, aż do wyznaczającej koniec neolitu i początek epoki brązu kultury ceramiki sznurowej. W omawianym okresie siekiery i topory pełniły różnorodne funkcje. Używane były zarówno jako broń, jak i narzędzia pracy służące m.in. do karczowania drzew pod pola uprawne. Niektóre z nich, szczególnie najbardziej okazałe formy, uznać należy za wyroby prestiżowe podkreślające status i pozycję społeczną właściciela. Ponadto pełniły one również ważną rolę w ówczesnym systemie wierzeń. Wskazywać może na to obecność tych zabytków w grobach prawie wszystkich kultur neolitycznych, jak również ich miniatury używane jako talizmany.

Publikacja inicjuje nową serię wydawniczą – Kolekcje Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Podczas spotkania promocyjnego odbędzie się pokaz wytwórczości siekier krzemiennych.

Liczba wyświetleń: 387

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.