Kalendarz

„A w Sulejówku nie ma już nikogo” – wystawa z okazji 80. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

2015.03.17 12:05
Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

25 marca–18 maja

w kamienicy przy ulicy Tumskiej 8 w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku

www.muzeumplock.art.pl

 

W 80. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego Muzeum Mazowieckie
w Płocku przygotowało we współpracy z Towarzystwem Naukowym Płockim pokaz pamiątek „A w Sulejówku nie ma już nikogo”.

  

Zwiedzający poznają najważniejsze etapy życia marszałka. Ilustracją podanych w pigułce wiadomości będą oryginalne przedmioty pochodzące z okresu I wojny światowej
oraz dwudziestolecia międzywojennego. Wśród najciekawszych wymienić należy: list Józefa Piłsudskiego do rektora Brudzińskiego w sprawie aktu 5 listopada datowany na 1916 r., jak również kartę wstępu na mszę polową odprawianą w związku z wizytą marszałka w Płocku 10 kwietnia 1921 r. Znajdzie się tu także pochodząca z 1917 r. pamiątka, z wygrawerowanymi podpisami legionistów Ziemi Płockiej, w postaci pełnoplastycznej kompozycji wyciętej z menażki żołnierskiej z nałożonym orłem legionowym i barwną miniaturą popiersia brygadiera.

Wśród licznych fotografii i pocztówek prezentujących to zagadnienie uwagę przykuje zapewne odezwa prezydenta Ignacego Mościckiego „Do Obywateli Rzeczypospolitej!” wydana 12 maja 1935 r.

 

Druga część wystawy uświadomi, że już za życia wokół osoby marszałka zrodził się kult jednostki, który z biegiem lat, a zwłaszcza po jego śmierci, stopniowo przeobrażał się
w prawdziwą czarną i białą legendę. W gablotach i na planszach zobaczymy m.in. medale, plakiety, banknoty, monety, znaczki pocztowe, dokumenty…

 

Szczególnie ciekawą jest aneks prezentujący wątki o charakterze lokalnym, zatytułowany „Płock i Płocczanie dla marszałka”.

 

Na wystawie prezentowane są zbiory: Archiwum Państwowego w Płocku, Muzeum Diecezjalnego w Płocku, Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz osób prywatnych: Dariusza Lemanowicza, Pawła Mieszkowicza, Jana Milnera, Franciszka Olkowskiego, Barbary Piotrowskiej, Marka Szawaryna, Grażyny Tryki i Konrada Jana Walusia. Dzięki ich uprzejmości wystawa w niebagatelny sposób wzbogacona zostanie niezwykle cennymi pod względem merytorycznym obiektami.

Liczba wyświetleń: 212

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.