Kalendarz

„Pompeje. Życie w cieniu wulkanu” – wirtualna wystawa z Neapolu na Stadionie Narodowym w Warszawie

2015.03.18 14:35 , aktualizacja: 2015.03.18 14:45
Autor: Wanda Jaworska, Art Production, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

od 9 kwietnia do 18 października

Stadion Narodowy w Warszawie

 

„Pompeje. Życie w cieniu wulkanu” to wystawa jakiej Polska jeszcze nie widziała! 24 sale, 70 multimedialnych i sensorycznych instalacji, w sumie 2000 metrów kwadratowych, które pozwolą przenieść się w czasie do antycznej Italii – już w kwietniu na Stadionie Narodowym wielkie otwarcie wystawy Pompeje. Ta w pełni multimedialna ekspozycja została uznana wydarzeniem kulturalnym roku w Wielkiej Brytanii.

 

Wystawa jest niezwykłą rekonstrukcją antycznych Pompejów sprzed wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Fascynująca historia z pogranicza archeologii i architektury przełożona na język oprogramowania i trójwymiarowej grafiki komputerowej. Od 9 kwietnia do 18 października br. będzie dostępna dla zwiedzających na powierzchniach wystawienniczych Stadionu Narodowego. – Nieustannie pracujemy nad tym by nasza oferta była możliwie jak najbogatsza. Już dziś Stadion Narodowy żyje każdego dnia. Na tym jednak nie poprzestajemy i sukcesywnie ożywiamy kolejne przestrzenie. Teraz czas na przestrzeń wystawienniczą. Wystawy to zupełnie nowy i niezwykle ważny obszar, w którym zaczynamy funkcjonować. Chcemy robić to na bardzo wysokim poziomie, dlatego będziemy sprowadzać najbardziej spektakularne wystawy z całego świata. Zaczynamy od multimedialnego i nowoczesnego uderzenia. „Pompeje” posiadają wszystko, by stać się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2015 roku w Polsce – mówi prezes zarządu spółki PL.2012+ Tomasz Półgrabski.

 

Wulkan wybuchnie w Warszawie

 

Warszawska ekspozycja to przeszło 2 tysiące metrów kwadratowych z 24 specjalnie zaaranżowanymi salami oraz 70 instalacjami multimedialnymi, wizualnymi i sensorycznymi. Wezuwiusz nie tylko zagrzmi ale i przemówi głosem Piotra Fronczewskiego. Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów przeprowadzi nas od wnętrza krateru, poprzez gromadzącą się magmę do samej erupcji wulkanu. Ta efektowna projekcja w technologii 4D jest punktem kulminacyjnym ekspozycji. Uwaga – wybuchowi wulkanu w Warszawie towarzyszyć będzie trzęsienie ziemi!

 

Tego w Polsce jeszcze nie było

 

Przy tworzeniu wystawy zostały wykorzystane wszystkie dostępne, najnowocześniejsze technologie: rekonstrukcje 3D i 4D, tak jak w przypadku prezentacji wybuchu wulkanu, ponadto efekty multisensoryczne, cyfrowe projekcje przestrzenne, zsynchronizowane multimedialnie pulpity ciekłokrystaliczne, hologramy oraz trójwymiarowe miraże. Odtworzono detal po detalu. Powstały Pompeje w nowym wymiarze. Widz poprzez zmysły wzroku, słuchu i dotyku doświadcza atmosfery życia w Pompejach sprzed prawie 2 tysięcy lat.

 

Zrelaksuj się w antycznych termach

 

Zwiedzający odbywa podróż głównymi ulicami miasta zaglądając do domów, teatrów, aren sportowych, giełdy, galerii, sklepów oraz szkół. Brodząc w wirtualnej wodzie odwiedzi termy z unikatową instalacją obiegu gorącej wody, pozna Willę Papirusów, gdzie znaleziono ponad 2 tysiące zwojów papirusów, największej zachowanej antycznej biblioteki. W końcu, oglądając hologramowe obrazy biżuterii odnalezionej w powulkanicznej lawie, przekona się, że ówczesne ozdoby były pierwowzorem dla współczesnej biżuterii.

 

Wirtualni muzealnicy z Neapolu

 

Wystawa powstała za sprawą Museo Archeologico Virtuale. Wirtualne Muzeum Archeologiczne z Neapolu uzyskało miano najpopularniejszej instytucji muzealnej ostatnich lat w kategorii prezentacji multimedialnych. Włosi, uznawani za najlepszych muzealników i designerów na świecie, odtworzyli i zrekonstruowali w innowacyjny sposób leżące u stóp Wezuwiusza Pompeje i Herkulanum. Stała ekspozycja prezentowana jest w Herkulanum, w bliskiej odległości od miejsca największych odkryć archeologicznych.

 

Flagowy projekt na Wyspach Brytyjskich

 

Niespełna dwa lata temu wystawa prezentowana była w słynnym British Museum w Londynie, gdzie została uznana za kulturalne wydarzenie 2013 roku. Ponadto londyńskie muzeum, odwiedzane co roku przez ponad 5 milionów widzów, przyjęło wystawę jako najważniejsze wydarzenie w ostatnich 40 latach swojej działalności.

 

Patronaty

 

Honorowy patronat nad wystawą objęli Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów Janusz Lewandowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Ambasada Republiki Włoskiej w Warszawie. Ambasadorem projektu jest Martyna Wojciechowska znana dziennikarka i podróżniczka, redaktor naczelna magazynów National Geographic. – Jest 100 powodów, dla których warto wybrać się na wystawę Pompeje. Życie w cieniu wulkanu. To nie tylko niewiarygodna opowieść, ale przede wszystkim interesujące fakty i ciekawe wiadomości To ekspozycja unikatowa, pełna pasji i charakteru – wskazuje Martyna Wojciechowska.

 

Multilekcja dla młodzieży

 

Warszawska wystawa jest mobilnym centrum nauki, przygotowanym z myślą o dzieciach i młodzieży, którzy chcą zgłębić tajniki świata oraz odbyć fascynującą podróż do starożytności. - Przy tworzeniu wystawy zadbaliśmy o wszystkie detale mające wpływ na kształtowanie osobowości młodego człowieka, pielęgnowania umiejętności logicznego myślenia, rozwijania indywidualnych zainteresowań, zachęcenia do poszukiwania różnych elementów dziedzictwa starożytności we współczesnym świecie, uczenia jasnego i precyzyjnego formułowania myśli oraz pogłębiania wrażliwości estetycznej przez obcowanie z wielkimi dziełami sztuki i literatury. Na grupy szkolne czekać będą przewodnicy, zestawy głośnomówiące ułatwiające zwiedzanie w kilku wersjach językowych oraz panele lekcyjne przewidziane dla szkół i placówek edukacyjnych – opowiada Grzegorz Furgo z firmy Art Production, organizatora wystawy.

 

POMPEJE. FAKTY Z ŻYCIA MIASTA

 

Pompeje zostały założone w VII wieku przed naszą erą. Położone na wysokości 40 metrów nad poziomem morza, liczyły 20 tysięcy mieszkańców, a obszar miasta, obejmujący 66 hektarów, otoczony był murem obronnym o długości ponad 3 kilometrów. Pompeje były perłą architektury i urbanistyki. Posiadały własny system kanalizacyjny. Woda do fontann ulicznych, term i bogatszych domów dostarczana była akweduktem. Zabudowa rozplanowana wzdłuż regularnej siatki ulic podzielona była na dziewięć stref, z których każda pełniła określoną funkcję. Hotele i stajnie dla zwierząt rozlokowane były w pobliżu bram wjazdowych do miasta. Przy głównych ulicach usytuowano zajazdy i gospody, w miejscach mniej reprezentacyjnych domy mieszkalne. W Pompejach funkcjonowały ponadto liczne sklepy, warsztaty, teatr, forum z bazyliką, termy, amfiteatr z koszarami gladiatorów i wiele innych obiektów.

 

Dzień, który wstrząsnął światem

 

Kilkadziesiąt sekund po eksplozji Wezuwiusza, na Pompeje spadły rozżarzone do czerwoności głazy, które uderzając z wysokości kilku kilometrów zabijały ludzi. Potem zaczął sypać się z nieba popiół wulkaniczny, a temperatura podniosła się do 600 stopni Celsjusza. Wybuch wulkanu, do którego doszło 24 sierpnia 79 roku naszej ery, zniszczył także położone nieopodal Herkulanum i Stabie. Miasta zostały całkowicie przykryte warstwą popiołu, miejscami dochodzącą do 6 metrów grubości. Pompeje nie miały szczęścia, kilka lat wcześniej, 5 lutego 62 roku naszej ery zniszczyło je trzęsienie ziemi.

 

Śmierć w ułamku sekundy

 

Najnowsze badania dowodzą, że powodem śmierci mieszkańców była temperatura sięgająca 600 stopni Celsjusza. Ludzie zginęli zanim do miasta napłynęła lawa, a ciała pokrył deszcz lapilli. Tak wysoka temperatura sprawia, że człowiek ginie w ułamku sekundy.

 

Świadek historii

 

Tylko nieliczni zdołali uciec. Do dzisiaj zachował się opis jednej z takich ucieczek pióra Pliniusza Młodszego: Zanim się obejrzeliśmy ogarnęła nas ciemność, nie taka, jak pozbawiona blasku księżyca lub pochmurna noc, lecz taka, jak w zamkniętym pomieszczeniu, kiedy zgaszą lampę. Wielokrotnie stawaliśmy, aby strząsać z siebie popiół, inaczej jego ciężar przykryłby nas lub wręcz zmiażdżył.

Kiedy ciemności wreszcie się rozproszyły Pliniusz Młodszy zobaczył odmieniony świat, głęboko pogrzebany pod popiołami. W wyniku wybuchu Wezuwiusza zginęły tysiące ludzi, a warstwy wulkanicznego pyłu i błota zakonserwowały miasta na tysiące lat. Do naszych czasów przetrwały wspaniałe malowidła ścienne, rzeźby, a nawet najdrobniejsze przedmioty codziennego użytku.

 

Niezwykłe świadectwo kultury

 

Dzięki specjalnej technice, naukowcy zrekonstruowali obraz tragedii, jaka rozegrała się u stóp Wezuwiusza. Pompeje są dzisiaj jednym z najbardziej znanych na świecie terenów wykopaliskowych. Obecnie odkryte jest około trzech piątych miasta. Wykopaliska trwają tam nieprzerwanie od kilku wieków. Dzięki temu Pompeje są źródłem informacji o życiu codziennym, sztuce i kulturze w epoce starożytności. Planowanie miast, architektura mieszkaniowa, dekoracja wnętrz, meblarstwo, wyrób tkanin, wypiek chleba, tłoczenie oliwy, produkcja wina, a także igrzyska i spektakle. Co roku to starożytne miasto odwiedza ponad dwa i pół miliona turystów. Pompeje od lat widnieją na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 

Wybuch Wezuwiusza kwestią czasu

 

Wezuwiusz pozostaje czynnym wulkanem, a z jego wnętrza cały czas wydobywają się obłoki dymu. Ostatni raz wulkan wybuchł w 1944 roku, a od 79 roku naszej ery aż siedemdziesiąt siedem razy. Zdaniem naukowców kolejny wybuch ponoć jest tylko kwestią czasu.

 

Liczba wyświetleń: 505

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.