Kalendarz

„Polskie nekropolie i groby na Obczyźnie” – polska wioska Adampol w Turcji

2015.04.08 08:35 , aktualizacja: 2015.04.08 08:44
Autor: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

9 kwietnia, godz. 17.00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie

(Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów

przy al. Solidarności 62)

www.muzeum-niepodleglosci.pl

 

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Polskie nekropolie i groby na obczyźnie”. Tematem spotkania będzie cmentarz legionistów Michała Czajkowskiego i ich potomków w Polonezköy (nazwa turecka oznacza ‘polska wieś’), czyli w polskiej wiosce Adampol w Turcji.

 

Wieś Adampol położona 100 km od Stambułu, założona w poł. XIX w. z inicjatywy ks. Adama Czartoryskiego przez szefa Agencji Głównej Misji Wschodniej Hotelu Lambert – Michała Czajkowskiego (vel Sadyk Pasza) na terenie wydzierżawionym od Ojców Lazarystów. Pierwszymi mieszkańcami wioski byli uczestnicy powstania listopadowego na ziemiach polskich, którzy wyemigrowali z Ojczyzny po jego upadku oraz wykupieni przez Czajkowskiego z niewoli tureckiej jeńcy – Polacy przymusowo wcieleni do armii rosyjskiej na Kaukazie. Na rzymskokatolickim cmentarzu pochowano m.in.: Ludwikę Śniadecką – żonę Sadyka Paszy, piękną muzę Juliusza Słowackiego, Władysława Jeleńskiego, Antoniego Wieruskiego oraz ponad 200 polskich osadników, weteranów wojennych i ich rodziny.

 

W 2011 roku na terenie cmentarza w Adampolu prowadzili prace rewitalizacyjne uczniowie i nauczyciele Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach.

 

 

Liczba wyświetleń: 232

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.