Kalendarz

Na imieniny Zygmunta do Opinogóry

2015.04.21 12:25 , aktualizacja: 2015.04.21 12:34

Autor: Alicja Wodzyńska, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Imieniny Zygmunta plakat
  • Hibiki Trombones - koncert
  • Majówka z zespołem FOCUS
  • Piotr Kajetan Matczuk -...

2 maja, od godz. 15.00

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

www.muzeumromantyzmu.pl

 

Tradycyjnie 2 maja zapraszamy do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Wernisaż, koncerty i majówka oznaczają, że świętować będziemy Imieniny Zygmunta. W programie:

 

godz. 15.00 – otwarcie wystawy,

godz. 17.00 – koncert zespołu HIBIKI Trombones – kwartet puzonowy (Oranżeria),

godz. 19.00 – koncert piosenki poetyckiej w wykonaniu Piotra Kajetana Matczuka (plener),

godz. 20.00 – majówka z zespołem FOCUS (folwark).

 

HIBIKI Trombones

Skład zespołu: Tomomasa Ueyama – puzon tenorowy, Piotr Dąbrowski – puzon tenorowy, Ewa Harasimiuk – puzon tenorowy, Rafał Piłasiewicz – puzon basowy.

 

Zespół HIBIKI Trombones to kwartet puzonowy, który pomimo jednorodności instrumentalnej potrafi stworzyć przeróżne klimaty muzyczne.

Tradycja takiego ansamblu wywodzi się jeszcze z XVI w. kiedy to cztery trombony towarzyszyły wszelkiego rodzaju ówczesnym orkiestrom, wspomagały śpiew chóralny, a także potrafiły zaprezentować jako samodzielny zespół wykonawczy. Od tamtego czasu, puzon praktycznie nie zmieniając pierwotnej budowy, wykorzystywany był we wszelkiego rodzaju gatunkach i stylach muzycznych.

Zespół świadomy tej bogatej różnorodności z równą przyjemnością wykonuje utwory okresu wczesnego renesansu, baroku, klasycyzmu, muzyki romantycznej, impresjonistycznej i XX wieku. Nie zapomina też o zasługach puzonu na polu muzyki rozrywkowej chętnie grając muzykę lżejszą o charakterze tanecznym i jazzowym. W repertuarze posiada wiele transkrypcji znanych przebojów muzyki klasycznej ,a także kompozycje tworzone specjalnie na kwartet puzonowy, oraz własne opracowania znanych przebojów.

O sile HIBIKI Trombones decyduje skład zespołu. Jest to mieszanka kultur, wieku, doświadczenia ale nie tylko. Trzon zespołu to zawodowi muzycy grający na co dzień w orkiestrze Opery Narodowej. Aby uniknąć rutyny dołączył do zespołu jeden młody muzyk kończący właśnie studia na Uniwersytecie Muzycznym. Aby zharmonizować energię grupy, młodym muzykiem jest dziewczyna. Warto wspomnieć, że liderem zespołu jest na stałe mieszkający i pracujący w Polsce Japończyk. Te kontrasty tworzą ciekawe interakcje w czasie prób co przekłada się następnie na niezwykłą energię i radość wykonawczą podczas koncertów.

 

PIOTR KAJETAN MATCZUK

Pianista, aranżer, autor piosenek. Lider i założyciel zespołu PIRAMIDY. Absolwent Studium muzycznego w klasie fortepianu Elżbiety Lickiewicz oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Doktorant w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

W dorobku płyty: „Rozmowa z piramidami” (CD MTJ 2012), „Nasz Wysocki” (CD MTJ 2013) Bardowie Epoki PRL – koncert w Teatrze Polskim (DVD WFN 2014), oraz jako muzyk: „Dopokąd” – Krzysztof Tyniec (CD MTJ 2015), „Mężczyzna z zakolami” – Łukasz Majewski (CD MTJ 2014), „Fascynacje” – Marian Opania (CD MTJ 2014).

Oficjalny patronat nad jego twórczością objął Program 2 Telewizji Polskiej. Koncertował w Polsce i w Europie, m.in. w Hadze w Holandii, w Brunssum w bazie wojskowej Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO dla polskiej kadry dowodzącej misją w Afganistanie, w Vianden w Luksemburgu, wielokrotnie w Berlinie, m.in. w Ernst Reuter Saal, Ufafabrik, FilmbuhneamSteinplatz – wspólny koncert z Józefem Skrzekiem, w Fontanehaus na oficjalnych obchodach 25-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, w Kolonii, w Monachium czy we Frankfurcie.

Autor muzyki teatralnej i filmowej. Akompaniuje w Teatrze Ateneum, m.in. kierownik muzyczny zespołu Krzysztofa Tyńca, autor muzyki do monodramu „Życiorys” w reż. Wojciecha Wysockiego. Wykonał muzykę oraz wystąpił w filmie dokumentalnym pt. „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak (prod. TVP2), pojawił się też w filmie „Wałęsa” w reż. Andrzeja Wajdy jako jeden ze strajkujących stoczniowców.

Współpracował z Radiem Gdańsk, w latach 2009–2011 współprowadził audycje turystyczne.

Współautor płyty i cyklu koncertów „Nasz Wysocki” (cd MTJ) z piosenkami rosyjskiego aktora Włodzimierza Wysockiego.

Za pracę artystyczną został wyróżniony przez Prezydenta i Radę Miasta Ełk – statuetką Biała Lilia 2009, oraz przez Burmistrza i Radę Miasta Kościerzyna – statuetką Angelus 2010 - za osiągnięcia artystyczne i pracę z młodzieżą.

 

Liczba wyświetleń: 346

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.