Kalendarz
„Nora Ney” – spotkanie z cyklu „Gwiazdy na Syberii”
14 maja, godz. 17.00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie
(Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
przy al. Solidarności 62)
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na prelekcję poświęconą Norze Ney. Spotkanie poprowadzi dr Anna Milewska-Młynik.
Nora Ney (właśc. Zofia Neyman, aktorka żydowskiego pochodzenia) była ostatnią wielką gwiazdą polskiego ekranu. Uznawano ją za famme fatale kina okresu międzywojennego i obsadzano często w rolach niebezpiecznych kochanek. Miała specyficzną, egzotyczną urodę, potrafiła oczarować tańcem i elektryzującym spojrzeniem. W latach 1926-1939 zagrała w 12 rolach filmowych, później – już w żadnej. Na drodze jej kariery stanęła wojna. Deportowano ją z córką Joasią i siostrą do północnego Kazachstanu, gdzie pracowała w sowchozie.
Po powrocie z zesłania w 1945 roku, Nora Ney przyjechała do kraju, lecz nie udało jej się wrócić do zawodu aktorskiego. Okazało się, że w nowym polskim kinie , dla aktorki kojarzonej z hollywoodzkim blichtrem nie było miejsca. Filmy, w których najczęściej grała role, były wzorowane na produkcji hollywoodzkiej. Zmienił się też polski styl aktorstwa. Niepotrzebna stała się „sanacyjna diwa”, femme fatale, piękna uwodzicielka.
W 1946 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Ale i tam nadzieje na powrót do aktorstwa nie ziściły się. Barierą okazał się brak znajomości języka angielskiego. Zmarła 21 lutego 2003 roku w Encinitas, Kalifornia. Miała 97 lat.
Nora Ney stała się ofiarą historii, tak jak wielu ludzi, którzy udali się na emigrację i musieli porzucić swoje dotychczasowe życie i udaną nieraz karierę, by zarabiać pieniądze na codzienny byt.
Liczba wyświetleń: 166
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.