Kalendarz

Od secesji do PRL-u – wystawa plakatu z kolekcji Adama Łukawskiego

2015.05.21 13:10 , aktualizacja: 2015.05.21 13:39
Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

29 maja, Muzeum Mazowieckie w Płocku

ul. Tumska 8

www.muzeumplock.art.pl

 

Według  encyklopedycznego hasła: "plakat to ogłoszenie, reklama, hasło ujęte w artystyczną formę drukarską lub malarską, zwykle powielane i umieszczane w miejscach publicznych. W zależności od tematyki rozróżniamy: plakat społeczny, polityczny, reklamowy, imprezowo-artystyczny".  Początkowo plakat pełnił funkcje reklamowe i informacyjne, z czasem ukształtował się jako samodzielne dzieło sztuki. Nie przypadkowo mówi się o "sztuce" plakatu, którą od początku zajmowali się i zajmują wybitni artyści.

 

Zbierając polskie plakaty nie ograniczałem się do jakiejś określonej tematyki czy do wyboru prac najwybitniejszych artystów. Może właśnie dzięki temu udało mi sie zgromadzić zbiór, reprezentujący szeroki przekrój tematyczny jak i prace autorów  wybitnych i mało znanych.

Na wystawie możecie Państwo zobaczyć  prace stworzone w stylu secesyjnym, art deco  i w stylistyce socrealizmu. Autorzy plakatów to między innymi wybitni przedstawiciele tego rodzaju sztuki : Teodor Axentowicz, Tadeusz Gronowski, Tadeusz Trepkowski, Marcin Mroszczak, Waldemar Świerzy. Autorem jednego z plakatów z początku XX wieku, reklamującego fabrykę polskich wódek, jest  wybitny  niemiecki grafik Hans Rudi Erdt.

 

Wśród prac nieznanych autorów  znajduje się plakat z lat 30. XX wieku  związany z Płockiem. Jest to reklama -"Proszki Migreno - Nervosin KOGUTEK". A jaki jest związek z Płockiem? Autorem receptury i producentem tego specyfiku był Adolf Gąsecki, płocki farmaceuta. Stworzył on w 1903 roku recepturę i stał się producentem leku Migreno-Nervosin o działaniu przeciwbólowym, przeciwgrypowym, który zyskał dużą popularność w okresie międzywojennym. Lek zarejestrowany był w 46 krajach świata, m. in. w Stanach Zjednoczonych i Australii. Produkcja leku odbywała się początkowo na małą skalę w składzie aptecznym w Płocku. Sukces odniesiony przez Gąseckiego pozwolił mu uruchomić w 1926 roku fabrykę farmaceutyczną w Warszawie. Gdyby nie wojna, zamiast innych leków łykalibyśmy KOGUTKA rodem z Płocka .

 

Zapraszam do obejrzenia wystawy

Adam Łukawski

Liczba wyświetleń: 226

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.