Kalendarz
„My Music for Peace – Moja Muzyka dla Pokoju” – koncert
14 czerwca, godz. 15.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płońsku
przy ul. Płockiej 76
W koncercie wystąpią: Steve Kindler (Mahavishnu Orchestra, Jeff Beck, Jan Hammer) – skrzypce 9-strunowe, skrzypce akustyczne, Mirosław Muzykant – perkusja, fortepian oraz Jacek Małachowski – akordeon. Koncert odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Koncert odbędzie się w ramach programu „My Music for Peace - Moja Muzyka dla Pokoju”, realizowanego przez Fundację BORYNA. Centrum Terapii Dźwiękiem i Muzyką z Torunia we współpracy z gminą miasta Płońska, Państwową Szkołą Muzyczną, Miejskim Centrum Kultury. Wydarzenie rozpoczyna projekt pod auspicjami Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju. Kolejne koncerty z tego cyklu zaplanowano w Toruniu, Wrocławiu i Wieluniu (z udziałem m.in. Marii Pomianowskiej, Sahany Banerjee (mistrzyni sitaru z Indii), Steva Kindlera, Mirosława Muzykanta). Przesłaniem przedsięwzięcia jest ocalenie od zapomnienia szlachetnego dziedzictwa wielowiekowej koegzystencji dwóch narodów – polskiego i żydowskiego i uczczenie pamięci Dawida Ben Guriona, urodzonego w Płońsku pierwszego Premiera Izraela.
W programie m.in. utwory jazzowe, rockowe, oraz własne kompozycje Steva Kindlera łączące kilka gatunków, m.in. klasykę, jazz, fusion, ambient, a także miniatury fortepianowe Mirka Muzykanta. Szczególne miejsce zajmą specjalnie przygotowane kompozycje Ernesta Blocha oraz Scriabina w transkrypcji na 9-strunowe skrzypce. Wśród własnych kompozycji usłyszymy zarówno te, stworzone niedawno na 9-strunowe skrzypce, jak i dawniejsze, w nowym opracowaniu. Usłyszymy też nadzwyczaj interesującą „Hyperspace”, która została napisana przez Steva Kindlera w 1976 r, gdy grał z grupą Jana Hammera. Można ją usłyszeć na znanej płycie „Melodies”. Nowa wersja „Hyperspace” już raz wzbudziła wielkie emocje, na koncercie „Białej Flagi” w 2014. Jest pięknym przykładem możliwości niezwykłych skrzypiec i wspaniałego talentu Mistrza. W Płońsku usłyszymy jeszcze nowszą wersję tego utworu.
Mirosław Muzykant, to znakomity perkusista, pianista, kompozytor, z którym Steve Kindler kilkakrotnie grał w Polsce zarówno w duecie, jak i w kwartecie „Halny” (Józef Skrzek, Steve Kindler, Mirosław Muzykant, Steve Schroyder), w spektaklu o tym tytule w Zakopanem w Teatrze Witkacego, w reżyserii Andrzeja Dziuka.
Koncert będzie poprzedzony panelem „Muzyka odpowiedzią na przemoc” na temat roli Muzyki w kształtowaniu postaw porozumienia, budowania pokoju, konieczności i sposobów wykorzystania potencjału muzyki w zmniejszeniu skali agresji wśród młodych osób. W Panelu wystąpią Steve Kindler i Mirosław Muzykant oraz Andrzej Pietrasik – Burmistrz Miasta, Płońska, Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, przedstawiciel miejskich organizacji zajmujących się problematyką przemocy także przedstawiciel społeczności żydowskiej i środowisk kulturalnych z Warszawy.
Steve Kindler, międzynarodowej sławy wirtuoz skrzypiec, kompozytor, innowator. Gra na unikatowych, 9-strunowych skrzypcach elektrycznych . Jest jednym z czołowych twórców muzyki „fusion” grał m.in. w słynnej grupie jazz-rockowej Johna McLaughlina – Mahavishnu Orchestra, Ponty i Narada, a także z Jefem Beckiem, Janem Hammerem oraz z Kitaro. Głównym solistom będzie towarzyszyła grupa muzyków. Wśród nich – Mirosław Muzykant, perkusista, Steve Kindler wprowadza nowe możliwości w świat muzyki. Jest światowym ekspertem w zakresie gry na instrumentach smyczkowych, w szczególności wielostrunowych skrzypcach, prowadzi warsztaty dla studentów i muzyków. Posiada rozległą wiedzę na temat historii jazzu oraz innych współczesnych kierunków,
Jego 9 strunowe skrzypce to zachwycający instrument wykonany specjalnie dla niego przez lutnika Johna Jordana. Obejmuje dźwięki wszystkich orkiestrowych instrumentów smyczkowych, od skrzypiec piccolo do kontrabasu, przy czym najwyższa struna jego skrzypiec jest nastrojona do dźwięku A, o trzy tony wyżej niż najwyższa struna E w skrzypcach piccolo. Jest to najwyższy, jedyny w swoim rodzaju dźwięk skrzypiec. Tak jak fortepian, skrzypce Steva Kindlera posiadają wszystkie rejestry, stanowią śmiały krok w kierunku tworzenia nowych form w muzyce.
Linki:
Ostatnie youtube: http://www.youtube.com/watch?v=AwXL4a_qZjQ
transkrypcja suity wiolonczelowej J.S.Bacha na 9 strunowe skrzypce
http://www.youtube.com/watch?v=BTdzSLdGo1o&feature=share
https://www.facebook.com/events/1418234228428959/
Piękna interpretacja na 9-strunowe skrzypce słynnego "Norwegian Wood" the Beatles. https://soundcloud.com/bobbysbackingtracks/norwegian-wood-steve-kindler-1#new-timed-comment-at-64709
oraz fragmenty spektaklu HALNY https://www.youtube.com/watch?v=4D5iJJhNVU8
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 210
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.