Kalendarz

Dyskretny urok buduaru… w sierpeckim Ratuszu

2015.06.19 09:15 , aktualizacja: 2015.09.11 12:02
Autor: Małgorzata Szadkowska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
fot. Dariusz Krześniak

wystawa czynna do 18 października br.

Muzeum Wsi Mazowieckiej – Ratusz w Sierpcu

 Pl. Kardynała Wyszyńskiego 1

www.mwmskansen.pl

 

Wystawa „Dyskretny urok buduaru. Kobieca moda od XIX w. do l. 30. XX w. ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku” prezentuje kolekcję strojów i akcesoriów mody, które w większości od lat nie opuszczały magazynów Działu Sztuki MMP.

 

W sposób przekrojowy ukazuje ona przemiany zachodzące w modzie na przestrzeni XIX wieku, aż do lat 30. XX wieku. Dzięki eksponatom zgromadzonym na wystawie, można prześledzić metamorfozy wizerunku kobiety, nie tylko w dobie secesji i art déco, (okresów, z których słyną bogate zbiory Muzeum Mazowieckiego), ale od początku XIX w., gdy na salonach królowały nowe wcielenia bogini Wenus.

Najstarszym pokazanym na wystawie obiektem z tej dziedziny jest gorset-sznurówka z II połowa XVIII w., czy tiulowe suknie – koszulki, nawiązujące do antykizującej mody pocz. XIX w. mody, której symbolem jest wizerunek Madame Recamier.

 

Interesującym akcentem ekspozycji są XIX-wieczne akcesoria mody. Począwszy od torebek, sakiewek, haftowanych portfeli z początku XIX w. poprzez akcesoria toaletowe, prawidła do rozciągania rękawiczek, lornetki, wachlarze czy przyrząd do formowania palców z przełomu XIX i XX w. aż do papierośnic, puderniczek i kompaktów oraz biżuterii w stylu art déco wykonywanej z kolorowych mas plastycznych, ebonitu, wysadzanych strasami imitującymi diamenty. Entourage’em dla strojów, akcesoriów mody i bibelotów jest buduar, kobieca świątynia dumania…

 

Liczba wyświetleń: 173

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.