Kalendarz

„Święty Andrzeju, daj mi znać, co się będzie ze mną dziać” czyli listopadowe wróżenie w skansenie i ratuszu

2015.11.02 15:40

Autor: Agnieszka Jezierska-Chalicka, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak

3–29 listopada w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

www.mwmskansen.pl

 

Wróżby andrzejkowe już w XVI wieku były praktykowane niemal przez wszystkie panny stanu wolnego. W męskim wydaniu występowały jako wróżby katarzynkowe. I choć towarzyszy im wiele pytań czy niejasności nie zmienia to faktu, iż cieszyły się wielką popularnością. Były formą doskonałej zabawy, choć dawniej traktowano je zdecydowanie bardziej poważnie niż obecnie. Wróżby miały głównie charakter matrymonialny i polegały na zdobyciu jak największej ilości informacji na temat przyszłego męża lub żony. Panny marzyły bowiem o chłopcu silnym, urodziwym i dobrym, o szybkim ślubie i hucznym weselu, własnym domu i rodzinie, kawalerowie natomiast pragnęli pięknej, młodej i zdrowej żony, która zapewni liczne potomstwo.

 

Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do czasów współczesnych, choć dziś przybierają raczej formę wesołych spotkań dzieci i młodzieży i traktowane są z dużą dozą humoru. Do takich właśnie spotkań andrzejkowych przez cały listopad zaprasza Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zarówno w skansenie, jak i w ratuszu można wziąć udział w pełnych emocji zajęciach andrzejkowych, które pozwolą poznać tradycję wróżenia. Poza ciekawymi, skrywającymi mnóstwo tajemnic opowieściami o tradycji wróżenia w Polsce na uczestników czekają inne, równie interesujące niespodzianki w ramach wspólnej zabawy polegającej na przewidywaniu przyszłości. Dopełnieniem tradycyjnego lania wosku czy wróżenia z butów są nieco mniej popularne, choć równie atrakcyjne wróżby. Magiczna księga rozstrzygnie czy spełnią się marzenia, a przedmioty ukryte pod talerzykami zdradzają co przyniesie los. Bawimy się też wspólnie wróżąc z pestek jabłka, odczytując ukryte znaczenie kwiatów czy też licząc ziarna grochu. Warsztaty odbywają się w specjalnie na tę okazję zaaranżowanej sali, oddającej atmosferę magii i czarów. Do wspólnej zabawy w przewidywanie przyszłości zapraszamy do ratusza i skansenu przez cały listopad.

Andrzejki w ratuszu obejmują gawędę przybliżającą tradycję wróżb andrzejkowych i katarzynkowych w Polsce i zabawę we wróżby. Natomiast program „Andrzejki w skansenie” - wstęp na teren skansenu, wróżby andrzejkowe poprzedzone opowieścią o tradycji wróżenia, a także zwiedzanie skansenu z przewodnikiem. Przez cały listopad we wnętrzach chałup prezentowany jest wystrój codzienny oraz obowiązki domowe i prace, jakim oddawano się wiele lat temu. Do dyspozycji zwiedzających są także przeznaczone ekspozycje stałe prezentowane w dworze szlacheckim, galerii rzeźby oraz powozowni.

Zapraszamy do skorzystania z andrzejkowej oferty ratusza i skansenu.

 

Koszt uczestnictwa (zajęcia w ratuszu) – 5 zł od osoby.

Rezerwacje zajęć (ratusz) – nr tel. 24 275 28 26; mail:

 

Koszt uczestnictwa w programie edukacyjnym „Andrzejki w skansenie” – 11 zł od osoby.

Zapisy na zajęcia „Andrzejki w skansenie” – nr tel. 24 275 28 83 wew.36,

 

Liczba wyświetleń: 148

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.