Kalendarz

„Gwiazdy na Syberii” – Bernard Ładysz

2015.11.25 09:10
Autor: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

26 listopada, godz. 17.00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie

(Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów

przy al. Solidarności 62 – blisko Pl. Bankowego)

www.muzeum-niepodleglosci.pl

 

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na prelekcję dr Anny Milewskiej-Młynik poświęconą  Bernardowi Ładyszowi.

 

Bernard Ładysz – legenda polskiej wokalistyki, pieśniarz operowy, jeden z największych basów świata mówi o sobie:

Śpiewa się sercem. Mój dom rodzinny wileński był rozśpiewany. Urodziłem się w 1922 roku. W czasie wojny byłem żołnierzem wileńskiej AK; wywieziony do Kaługi przez dwa lata śpiewałem piłując drzewo w dziewiczym lesie. Sosnowy las dobrze działał na struny głosowe.

Dawał też koncerty w pobliskich kołchozach i sowchozach w Zespole Żołnierzy Repatriantów „Kaługa”. Powróciwszy wraz z końcem wojny do kraju rozpoczął profesjonalne studia śpiewacze w Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Powiadał, że w sztuce trzeba być najlepszym. Jako jedyny polski artysta operowy śpiewał z Marią Callas.

 

Od 1946 r. Bernard Ładysz mieszka w Warszawie. Po wojnie występował w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego. Od 1950 r. przez ponad pół wieku był czołowym basem Opery Warszawskiej, a później odbudowanego Teatru Wielkiego.

 

W 1956 r. został laureatem premii absolutnej na międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym im. Violettego w Vercelli, zyskując międzynarodową sławę. Sztukę śpiewaczą Bernarda Ładysza wyróżnia cecha najważniejsza – artystyczna prawda. Jego repertuar obejmuje arie i pieśni, ballady, romanse, musicale piosenki.

 

Liczba wyświetleń: 294

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.