Kalendarz

„Chętnik znany i nieznany” – nowa wystawa w ostrołęckim muzeum

2015.12.15 08:00 , aktualizacja: 2015.12.15 08:12
Autor: Marta Dębek (Delegatura w Ostrołęce), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

Przyszedł czas, aby poznać bliżej Adama Chętnika – słynnego badacza Kurpiowszczyzny, etnografa i muzealnika. Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Chętnik znany i nieznany”. Uroczysta inauguracja odbędzie się 20 grudnia 2015 r. o godzinie 14.00 w siedzibie Muzeum, przy placu gen. Józefa Bema 8.

 

Adam Chętnik urodził się 20 grudnia 1885 r. w Nowogrodzie, zmarł 29 maja 1967 r. w Warszawie. Etnograf, muzealnik, naukowiec, działacz społeczny i polityczny. Na początku XX wieku prowadził działalność narodową na Kurpiach, a następnie w okresie plebiscytowym na Mazurach.

 

Ekspozycję przygotowało Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. Tematyka wystawy jest ściśle związana zarówno z obchodami Roku Adama Chętnika, jak i ze 130. rocznicą urodzin etnografa.

 

Wystawa została podzielona na kilka bloków tematycznych. Swoją podróż rozpoczniemy od poznania rodzinnego miasta Chętnika – Nowogrodu. Warto zwrócić uwagę, jak duży wpływ na późniejsze zainteresowania ziemią i kulturą kurpiowską mieli rodzice badacza.

Kolejnym punktem wystawy będzie działalność pisarska bohatera. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć rękopisy i maszynopisy autorstwa Chętnika. Ponadto zaakcentowana zostanie jego działalność społeczno-polityczna, m.in. na rzecz polskości Mazur.

 

Ważnymi elementami ekspozycji są unikatowe przedmioty i dokumenty związane z pasją kolekcjonerską. Eksponaty pochodzą z przedwojennych zbiorów Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, zaś dokumenty z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Kolekcję wzbogacają meble, które posłużyły do aranżacji wnętrza gabinetu Adama Chętnika sprzed 1939 roku, odtworzonego m.in. na podstawie wspomnień jego córki Teresy.

 

Całość dopełniają pamiątki zebrane przez wnuka – Jacka Chętnika.

 

Serdecznie zapraszamy!  

 

Liczba wyświetleń: 70

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.