Kalendarz
„Tadeusz Kościuszko: Mereczowszczyzna – Solura. Fotogramy Leszka Marka Krześniaka” – wernisaż wystawy
28 stycznia, godz. 16.00 w Galerii Brama Bielańska przy ul. Czujnej w Warszawie (brama wjazdowa na teren Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, od strony Wisłostrady)
www.muzeum-niepodleglosci.pl
Galeria Brama Bielańska zaprasza na wernisaż wystawy „Tadeusz Kościuszko: Mereczowszczyzna – Solura. Fotogramy Leszka Marka Krześniaka”.
Wystawa prezentuje fotogramy z miejsca urodzenia Tadeusza Kościuszki Mereczowszczyzny na Białorusi (4.02.1746 r.) oraz miejsca ostatnich lat życia Naczelnika – Solury w Szwajcarii, gdzie 15 października 1817 r. – zmarł. Wystawa jest formą uczczenia przypadającej w tym roku 270. rocznicy urodzin oraz przypadającej w przyszłym roku 200. rocznicy śmierci. Fotogramy z Mereczowszczyzny pokazują zachowane pejzaże tych okolic, w które na szczęście nie zostały wpisane elementy industrializacji. Pokazuje zrekonstruowany drewniany dworek, w którym urządzono muzeum, i gdzie co roku w rocznicę urodzin, odbywają się międzynarodowe spotkania osób, które przybywają tu dla uczczenia pamięci Tadeusza Kościuszki. Pokazują sprzęty ze starego kościoła, w którym był ochrzczony (12.II.1746 r.), tablice pamiątkowe z roku 1996 wykonane staraniem Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Fotogramy z Solury pokazują nie tylko pamiątki po Kościuszce zgromadzone w Muzeum, które zostało urządzone w domu, w którym żył i umarł, ale także kontrowersyjny z punktu widzenia wielu odwiedzających to miasto turystów, także z Polski, pomnik w parku poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Wystawa ta pokazuje także ludzi, którzy pielgrzymują dom tych miejsc, składają kwiaty i przeżywają swego rodzaju katharsis.
W Mereczowszczyźnie spotkania w dniu urodzin odbywają się corocznie od roku 1996. Przybywają na nie przedstawiciele ambasad: USA, Polski, Francji, Szwajcarii, Litwy, Ukrainy, Rosji, delegacje towarzystw kościuszkowskich z Polski i Białorusi, działacze kultury z Białorusi, młodzież szkolna oraz okoliczni mieszkańcy.
Leszek Marek Krześniak – autor wystawy, ma w swoim dorobku, także wiele innych wystaw fotogramów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem zwiedzających: „Zioła ziółeczka”, „Rośliny miłosne”, „Erotyka drzew” oraz reportaże z obchodów rocznic kościuszkowskich i budowy pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie: „Warszawa 1794”, „Ziemia rodzinna Tadeusza Kościuszki”, „Białoruskie inspiracje Kościuszką”, „Współczesna Tradycja Kościuszkowska”, „Julian Ursyn Niemcewicz”, „Tam w Szwajcarii…”, „Rośliny na serce”, „Maroko, Malaga i okolice”, „Smaki i przysmaki”, „Zwyczajne a niezwykłe”, „Powidoki”.
Liczba wyświetleń: 220
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.