Kalendarz

„Chciałem odbudować polską duszę” – w hołdzie Władysławowi S. Reymontowi, pierwszemu Nobliście Niepodległej Polski

2016.01.28 13:40 , aktualizacja: 2016.01.28 13:45
Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Powiększ obraz: Włodzimierz Tetmajer, Zagroda wiejska, ok.1900, olej, płótno Włodzimierz Tetmajer,...
Powiększ obraz: Ludwik Stasiak, Oczepiny, ok.1905 r., olej, tektura Ludwik Stasiak, Oczepiny,...

8 lutego, godz. 17.00 w Muzeum Mazowieckim w Płocku

ul. Tumska 8

www.muzeumplock.art.pl

 

Wystawa upamiętniająca 90. rocznicę przyznania pisarzowi Nagrody Nobla oraz w 90. rocznicę jego śmierci zorganizowana została w ramach obchodów Roku Reymontowskiego na Mazowszu (2014–2015) przez Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Znakomita obserwacja chłopskiego bytu, jakiej dokonał Reymont w nagrodzonych Noblem „Chłopach” uwidoczniła nierozerwalny związek człowieka z naturą, który z kolei utrwalili na obrazach malarze młodopolscy, sięgający do barwności polskiego folkloru, widowiskowej obrzędowości czy podlegającego przemianom, zmiennego jak pory roku i ludzkie nastroje wiejskiego pejzażu. Wśród dzieł zgromadzonych na wystawie zobaczymy malarstwo młodopolskie będące efektem fascynacji kulturą ludową, która przerodziła się w zjawisko chłopomanii popularne zwłaszcza w kręgach krakowskich artystów. Oprócz malarstwa na wystawie zobaczymy również gabinet Reymonta, będący próbą rekonstrukcji wnętrza pokoju pisarza.

Liczba wyświetleń: 471

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.