Kalendarz
O. Serafin Kaszuba na „Nieludzkiej Ziemi”. Ukraina, Rosja Kazachstan. Spotkanie z dr Stanisławem Dziedzicem
22 lutego, godz. 14.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przy ul. Skazańców 25 w Warszawie
www.muzeum-niepodleglosci.pl/xpawilon/
Stanisław Dziedzic (ur. 1953 r.) – historyk literatury, publicysta, kulturoznawca, nauczyciel akademicki. Absolwent filologii polskiej i dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów z zakresu zarzadzania zasobami pracy w krakowskiej Akademii Ekonomicznej. Doktor nauk humanistycznych. W przeszłości nauczyciel, pracownik administracji państwowej, od 2004 r. dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Członek Rady Muzeum Niepodległości w Warszawie. W swoim dorobku twórczym posiada ponad tysiąc publikacji, w tym kilkaset o charakterze naukowym i popularnonaukowym, m.in. książki: Ojczyzna myśli mojej. Studia i szkice literackie; Skałka; Serce Polski; Alma Mater Jagellonica; Święty szlak Almae Matris; Kraków to jest wielka rzecz; Portrety niepospolitych; Romantyk Boży.
Wspólnie z Tadeuszem Skoczkiem napisał m.in. książki: Teatr 38. Awangardowy zespół Waldemara Krygiera; Przygody z metacodziennością. Teatr 38 w latach 1960 – 1972; Teatr 38. Grupa Piotra Szczerskiego, a z Małgorzata Dziedzic: Ojciec Serafin Kaszuba i Arcybiskup Józef Bilczewski. Publikował na łamach ok. 90 periodyków i gazet, krajowych oraz zagranicznych. Przedmiotem jego zainteresowań dziennikarskich i naukowych są: literaturoznawstwo, teatr, kultura alternatywna, sztuki piękne, historia, historia sztuki, religioznawstwo, zarzadzanie kultura, medioznawstwo, turystyka. Liczne opublikowane jego autorskie teksty tłumaczono łącznie na piętnaście języków. Inicjator i koordynator prawdziwego fenomenu kulturowego pod Wawelem – Krakowskich Nocy („Noc Muzeów Krakowskich”, „Noc Teatrów”, „Krakowskich Nocy Jazzu”, „Nocy Cracovia Sacra”, „Nocy Poezji”). Od 2001 r. członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Liczba wyświetleń: 228
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.