Kalendarz

Spotkanie z Marią Weroniką Kmoch, autorką książki "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec"

2016.02.18 15:30 , aktualizacja: 2016.02.18 15:38
Autor: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
powiększ okładka książki okładka książki

25 lutego, godz. 17.00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przy placu gen. Józefa Bema 8

www.muzeum.ostroleka.pl

 

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przygotowało kolejną atrakcję dla wszystkich zainteresowanych historią regionalną. Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Prezes Związku Kurpiów oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jednorożcu zapraszają na spotkanie z Marią Weroniką Kmoch, autorką książki pt. „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec”.

 

Maria Weronika Kmoch jest studentką II roku studiów magisterskich w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pochodzi z Jednorożca (pow. przasnyski, woj. mazowieckie), hobbistycznie zajmuje się badaniem historii i utrwalaniem dziedzictwa Kurpiowszczyzny oraz powiatu przasnyskiego. Laureatka licznych programów stypendialnych, m.in. Indeks Start2Star Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich (2011–2016). 20 grudnia 2015 r. otrzymała Medal im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego w kategorii "Debiut", przyznawany osobom zasłużonym dla pow. przasnyskiego. Obecnie pracuje nad przygotowaniem monografii parafii Jednorożec.

 

Publikacja „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec”, wydana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jednorożcu w grudniu 2015 r., jest efektem blisko dwuletnich badań autorki. Oprócz skatalogowania, opisania i sfotografowania kapliczek, figur i krzyży, autorka podjęła się opracowania zagadnień związanych z powstawaniem i funkcjonowaniem świątków w przestrzeni gminy Jednorożec. W książce znajdziemy więc charakterystykę odszukanych obiektów, chronologię ich powstawania, zarys uwarunkowań historycznych, wpływających na fundacje, ich motywy czy opis materiałów, z jakich powstawały na przestrzeni wieków. Autorka wskazała też na funkcje, jakie pełnią tego typu obiekty w przestrzeni publicznej i prywatnej.

 

Książka to efekt projektu „Wybrane aspekty dziedzictwa kulturowo-historycznego gminy Jednorożec. Kapliczki i krzyże przydrożne”, realizowanego w roku akademickim 2015/2016 w ramach stypendium za wybitne osiągnięcia w różnych sferach działalności edukacyjnej dla szczególnie uzdolnionych studentów zamieszkałych na terenie Powiatu Przasnyskiego. Stypendium przyznaje Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

Liczba wyświetleń: 289

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.