Kalendarz

„Światem rządzi Bóg” – projekcja filmu dokumentalnego

2016.09.27 08:40
Autor: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
plakat dotyczący wydarzenia plakat

28 września, godz. 17.00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie

(Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów przy al. Solidarności 62)

www.muzeum-niepodleglosci.pl

 

Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego z Biblioteki Filmu Historycznego Fundacji Ars Creatori „Światem rządzi Bóg”, reż. Krzysztofa Tadeja.

 

Jerzy Tomziński, były generał zakonu paulinów, były kustosz sanktuarium jasnogórskiego i przeor Jasnej Góry, urodził się 24 listopada 1918 r. w miejscowości Przystajń k. Częstochowy. Wykształcenie zdobywał w Krakowie, Częstochowie i Rzymie. Przez wiele lat był współredaktorem tygodnika katolickiego „Niedziela”, miesięcznika „Jasna Góra”, korespondentem Katolickiej AgencjiInformacyjnej i pallotyńskiego miesięcznika „Miejsca święte”. W latach 1945–1948 był kustoszem sanktuarium jasnogórskiego, a w latach 1952–1957 pełnił przez dwie kolejne kadencje funkcję przeora Jasnej Góry. Utrzymywał ścisły kontakt z więzionym prymasem, kardynałem Stefanem Wyszyńskim. W czasach, gdy o. Jerzy Tomziński był przeorem, 26 sierpnia 1956 r. , odbyły się Jasnogórskie Śluby Narodu z udziałem milionowej rzeszy pielgrzymów. W latach 1957–1963 ojciec Jerzy reprezentował zakon paulinów jako prokurator przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie. Na zaproszenie papieża Pawła VI, jako generał paulinów, uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II. W latach 1963 – 1993 o. Tomziński był członkiem Komisji Maryjnej Episkopatu Polski. Przygotowywał centralne uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski 3 maja 1966 r. na Jasnej Górze, połączone z aktem Oddania w Macierzyńską Niewolę za wolność Kościoła. W programie o. Jerzy Tomziński, były generał Zakonu Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, opowiada o swoich doświadczeniach, filozofii życiowej, a także najtrudniejszych i najpiękniejszych chwilach.

Liczba wyświetleń: 89

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.