Kalendarz
Dyskusja heglowska o roli kultury w polityce
18 października, godz. 17.00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie
(Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów przy al. Solidarności 62)
Dyskusje heglowskie w Muzeum Niepodległości są płaszczyzną porozumienia i wymiany poglądów. Zastosowanie podczas dyskusji metody dialektyki Georga Hegla zgłębiają fenomen kultury w życiu jednostki i społeczeństwa. Według dialektyki Hegla każdemu prawdziwemu twierdzeniu odpowiada prawdziwe przeczenie, a każdej tezie – antyteza. Dyskusja heglowska odbywa się w triadzie: teza, antyteza i synteza.
Jednocześnie w podstawowych założeniach dyskusji heglowskiej uwzględniany jest pogląd, że świat zbudowany jest z dualizmów. Pogląd ten towarzyszył już starożytnym filozofom, a przykładów jest wiele: ciało – umysł, kultura – barbarzyństwo, dobro – zło, duch – materia, niepodległość – kultura, religia – kultura. Dualizmy w dyskusji heglowskiej spełniają dwojaką rolę. Po pierwsze, służą prezentacji przeciwstawnych poglądów: „albo”… „albo”. Po drugie, są pomocne w uzupełnianiu brakującej wiedzy: „i”… „i”. Wybranie schematu dyskusji w sposób oczywisty przyczyni się do pogłębiania wiedzy o kulturze.
Dyskusja heglowska o roli kultury w polityce zakończy się sformułowaniem syntezy. Zostanie również postawione kantowskie pytanie o możliwość koegzystencji kultury i polityki. Argumenty na poparcie tezy jakość polityki zależy od kultury wygłosi Halina Kosicka. Antytezy jakość kultury nie zależy od polityki w swojej argumentacji bronić będzie Jolanta Dąbek. Dyskusję ogólną, podczas której zostanie sformułowana synteza poprowadzi Aleksandra Magierecka.
Liczba wyświetleń: 47
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.