Kalendarz

Koncert z cyklu SYGNAŁ/SZUM: Michał Wolski, Lights Dim

2016.10.19 13:50 , aktualizacja: 2016.10.19 14:43
Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
plakat dotyczący wydarzenia plakat

28 października, godz. 19.00–21.00

Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8

http://www.muzeumplock.eu/

Wstęp wolny

 

Jesienna odsłona cyklu „Sygnał/Szum”

To występ dwóch artystów prezentujących dwa oblicza szeroko pojętej muzyki ambient. Twórczość Marka Kamińskiego w jego projekcie Lights Dim to melodie, harmonia i ciepłe pejzaże dźwiękowe. Michał Wolski, który na żywo zaprezentuje swój niedawno wydany i zbierający entuzjastyczne recenzje album „La Mer”, preferuje więcej chłodu, niepokoju i mroku choć również ucieka od syntetycznej sterylności. Obaj artyści wypracowali sobie swój charakterystyczny język, w którym komunikują się ze słuchaczem. Warto poświęcić dwie godziny w piątkowy wieczór, aby przekonać się osobiście, co mają do powiedzenia.

 

Michał Wolski

Muzyk, dziennikarz, radiowiec. W swojej  twórczości  poszukuje równowagi między cielesnym i kontemplacyjnym aspektem muzyki. Wzbudzane przez niego brzmienia można określić jako coś między techno, deep techno a dub techno, z głębokim wpływem, choć nie zawsze wprost, szeroko rozumianego ambientu. Twórca wydawnictwa Minicromusic Rec. skupiającego się na muzyce techno, deep techno, dub techno itp. Związany z wieloma wydawnictwami muzycznymi z całego świata: Recognition Rec., Blank Slate Rec., Eerie Rec., Technosoul Rec., Silent Season Rec., International Day Off Rec., Lost in Ether Rec., Resopal Schallware. Autor świetnie przyjętego ambientowego albumu „La Mer” wydanego w maju 2016 r. przez Recognition Records Jacka Sienkiewicza. W Płocku zagra na żywo ten właśnie materiał.

https://www.facebook.com/michalwolskimusic/

 

Lights Dim

To solowy  projekt  Marka Kamińskiego – pochodzącego z Krakowa producenta muzycznego mieszkającego obecnie w Warszawie. W swych nagraniach Kamiński łączy brzmienia instrumentów akustycznych z field recordingiem, found footage oraz oszczędnym sound-designem. Powstała w ten sposób muzyka stylistycznie czerpie z ambientu, neoklasyki oraz IDM.

 

Kamiński może poszczycić się współpracą z wieloma twórcami, zarówno z Polski, jak i zagranicy. Dotychczas udało mu się połączyć siły z Gallery Six (JP), Endless Melancholy (UA), Heinali (UA) oraz Grzegorzem Bojankiem (PL). Dodatkowo, artysta wraz z Piotrem Dąbrowskim (aka. ptr1) tworzy elektroniczny duet Echolette, którego debiutancka EPka ukazała się w 2015 roku.

 

Wydawnictwa Lights Dim ukazały się nakładem między innymi Nature Bliss (JP) i Audio Gourmet (UK), jak i rodzimego Preserved Sound. Płyty projektu dostępne są w bardzo niewielkich nakładach, a ich szata graficzna powstaje we współpracy z utalentowanymi grafikami i fotografami.

https://www.facebook.com/LightsDimMusic/

 

Cykl koncertów muzyki elektronicznej i eksperymentalnej SYGNAŁ/SZUM

Stosunek sygnału do szumu (SNR, ang. signal-to-noise ratio) – stosunek sygnału (użytecznego) do szumu we wszelkich urządzeniach elektronicznych oraz w telekomunikacji analogowej i cyfrowej. Określa wartość mocy sygnału użytecznego w zadanym paśmie częstotliwościowym do mocy szumów w tym samym paśmie.

 

Cykl koncertów pod nazwą „Sygnał/szum” to próba przedstawienia ciekawych zjawisk na krajowej scenie muzyki elektronicznej, tej nietanecznej i często eksperymentalnej, dalekiej od klubowego parkietu, niekiedy melodyjnej, sięgającej po tradycyjną harmonię, nie stroniącej od akustycznego instrumentarium, innym razem oddającej pole dla tytułowego szumu, uciekającej od oczywistości i ukrywającej się pod warstwą zniekształceń. W doborze artystów występujących w ramach cyklu nie mają znaczenia rankingi popularności, a jedynie to, czy tworzone przez nich dźwięki są w stanie zaintrygować słuchacza i zachęcić do zaznajomienia się z artystyczną materią, która choć w mniejszym lub większym stopniu eksperymentalna, nie musi być przecież nieprzystępna.

 

Dotychczas w ramach cyklu w Muzeum Mazowieckim w Płocku wystąpił zespół Zerova (22 kwietnia 2016) oraz Grzegorz Bojanek, Nmls i PTR1 (Noc Muzeów 14 maja 2016). Cyklowi towarzyszą też sety didżejskie kuratora cyklu, Piotra Dąbrowskiego, odbywające się w księgarni Czerwony Atrament pod hasłem „Źródło Dźwięku”.

 

Liczba wyświetleń: 93

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.