Kalendarz

Król Lear

2016.11.14 09:30 , aktualizacja: 2016.11.14 11:11
Autor: Katarzyna Gaweł-Stańkowska, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
scena ze spektaklu fot. Marta Ankiersztejn

9, 10 grudnia godz. 19.00 oraz 11 grudnia, godz. 17.00 Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

http://www.teatrpolski.waw.pl/

 

Jedna z najwybitniejszych tragedii Williama Szekspira na scenie Teatru Polskiego. Reżyseruje legenda europejskiej reżyserii teatralnej – Jacques Lassalle. W roli głównej Andrzej Seweryn. Bilety można nabyć m.in. za pośrednictwem strony internetowej teatru.

 

Datowane na lata 1603–1606 dzieło Williama Szekspira uchodzi za jeden z najwybitniejszych tekstów dramatycznych w historii. „Król Lear” oparty jest na mitycznej postaci Llyra – króla Bretanii, którego los utrwalono w kulturze w postaci licznych celtyckich podań. „Król Lear” doczekał się niezliczonej ilości realizacji i adaptacji teatralnych. Jedna z najbardziej znanych inscenizacji tego tekstu w minionym wieku była dziełem Petera Brooka, słynna z zapisu filmowego, przygotowanego przez reżysera. „Król Lear" był też podstawą literacką jednego z najwybitniejszych filmów w historii kina – filmu „Ran” w reżyserii Akiry Kurosawy.

 

Dramat Szekspira to bolesna analiza kruchej istoty ludzkiej godności, zagubionej w świecie bez Boga, gdzie granice między wywyższeniem a upadkiem, rozsądkiem a szaleństwem, porządkiem a chaosem ustalają tylko niedoskonali ludzie. Lear – dotąd potężny władca – zrzekając się korony rezygnuje z poczucia bezpieczeństwa jakie dawał mu urząd. Nagle zmuszony jest mierzyć się ze sobą i światem jako zwykły człowiek.

 

W polskim teatrze tekst Szekspira przeżywa renesans zainteresowania wśród reżyserów. W ostatnich latach, na motywach „Króla Leara” swoje spektakle przygotowywali m.in. Piotr Cieplak, Grzegorz Bral i Krzysztof Warlikowski. Teatr Polski w Warszawie rozpoczął powojenną recepcję „Króla Leara” – w 1962 roku na deskach naszej sceny odbyła się pierwsza inscenizacja tej tragedii po zakończeniu drugiej wojny światowej. W spektaklu reżyserowanym przez Zygmunta Hübnera rolę tytułową zagrał Jan Kreczmar.

 

Liczba wyświetleń: 49

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.