Kalendarz
„Warsztat, materia, dźwięk”. Wystawa V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych
2016.11.23 12:45 , aktualizacja: 2016.11.23 12:52
Autor: Zofia Radwańska, MLIM w Szydłowcu, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
otwarcie 9 grudnia, godz. 17.00, wystawa czynna do końca marca 2017 r.
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, ul. Gen. J. Sowińskiego 2
http://www.muzeuminstrumentow.pl/
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza na otwarcie wystawy instrumentów wraz z uroczystym rozdaniem nagród przyznanych w V Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych. Wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka – występy laureatów, którzy zagrają na wykonywanych przez siebie instrumentach. Będą to m.in. Tomasz Kiciński z kapelą dudziarską z Wielkopolski, Mateusz Raszewski w trio z basami kaliskimi prezentującym muzykę znad Prosny i Piotr Majerczyk z kapelą podhalańską.
W Jury V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych zasiadali wybitni etnomuzykolodzy i znawcy instrumentów ludowych. Wyłoniono laureatów spośród 38 uczestników z 9 województw, którzy zgłosili łącznie 144 instrumenty i narzędzia muzyczne. Szczególną aktywnością wykazali się budowniczy z Mazowsza, Wielkopolski i południowych terenów Polski. Na wystawie będzie okazja by zobaczyć zróżnicowane instrumentarium: od kilkumetrowych trombit po małe gliniane gwizdki; prawie wszystkie rodzaje dud polskich; instrumenty strunowe: skrzypce, basy, liry korbowe; intrygujące regionalne mazanki, złóbcoki, burczybas, surdynkę i oktawkę; przegląd bębnów, harmonię, a nawet wywodzący się z kultury wschodu rebek.
Organizacja V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych możliwa była dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Konkurs odbył się przy współpracy z Fundacją „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie i Stowarzyszeniem Twórców Ludowych Zarząd Główny w Lublinie.
Liczba wyświetleń: 120
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.