Kalendarz
Wieczór IV „Czym jest miłość” – Mistrzowskie wieczory polskiej poezji i muzyki
28 stycznia, godz. 17.00 w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
To będzie ostanie spotkanie z cyklu „Mistrzowskie wieczory…”. Wiersze H. Poświatowskiej i B. Leśmiana recytować będzie Małgorzata Niemirska, której na scenie towarzyszyć będą Paweł Kowalski (fortepian) i Wiktoria Szubelak (gitara klasyczna).
Od września ub.r. podczas sobotnich koncertów w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze publiczność miała okazję uczestniczyć w cyklu spotkań pn: „Mistrzowskie wieczory polskiej poezji i muzyki »Miłośnie, romantycznie i …«”. Na cykl złożyły się cztery spotkania – słuchaliśmy na nich utwory polskich poetów (A. Mickiewicz, J. Tuwim, B. Leśmian, J. Iwaszkiewicz, C.K. Norwid, J. Twardowski) w interpretacji mistrzów słowa – Daniela Olbrychskiego, Teresy Lipowskiej i Mariusza Benoit. Słowu towarzyszyła muzyka polskich kompozytorów (m.in. F. Chopin, H. Wieniawski, K. Szymanowski, Z. Konieczny, I.J. Paderewski) w wykonaniu Roberta Morawskiego, prof. Krzysztofa Jakowicza, Karoliny Nadolskiej i Hadriana Tabęckiego. Pomysłodawcą spotkań był prof. Krzysztof Jakowicz.
Małgorzata Niemirska
Aktorka Teatru Studio w Warszawie. Zagrała w spektaklach m.in. Jerzego Grzegorzewskiego (Parawany, 1982; Pułapka, 1984; Powolne ciemnienie malowideł, 1985; Opera za trzy grosze, 1986; Usta milczą, 1988), Marka Walczewskiego (Korsarz, 1976, 1980; Męczeństwo i śmierć Jean Paul Marata…, 1983; Kochany kłamca, 1987; Katarzyna II, 1989; Za rok o tej samej porze 1992). W Teatrze Telewizji współpracowała m.in. z Gustawem Holoubkiem (Na dnie, 1994), Aleksandrem Bardinim (Pan generał, 1970), Olgą Lipińską (Godziny szczytu, 1970; Widzenia miłosne 1971), Agnieszką Glińską (Nieobecny, 2001), Filipem Bajonem (Upiór, 1994), Januszem Majewskim (Krzesło w szczerym polu, 1970; Wspólniczka 1973). Stworzyła role filmowe w obrazach m.in. Andrzeja Kijowskiego (Indeks, 1981), Jerzego Kawalerowicza (Spotkanie na Atlantyku, 1980), Zbigniewa Kuźmińskiego (Okolice spokojnego morza, 1981), Łukasza Barczyka (Patrzę na Ciebie Marysiu, 1999). W 1979 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi. W latach 1969–1982 oraz od 1994 roku grała w Teatrze Dramatycznym.
Paweł Kowalski
Jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków wykonującym ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego, recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Pianista był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora. Paweł Kowalski studiował w Kolonii, w Warszawie oraz w Vancouver – dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego. Pianista występował w 40 krajach na 4 kontynentach, we wszystkich polskich filharmoniach, brał udział w festiwalach (np. BBC Polish Season w Londynie, Europalia International Arts Festival w Brukseli, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Festiwal Wiosenny w Budapeszcie).
Koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcja Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo, Zagrzebiu, Katowicach i Warszawie oraz z orkiestrami filharmonicznymi w Europie; dokonał nagrań dla radia i telewizji w wielu krajach Europy oraz nagrał płyty z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa, Zarębskiego i Panufnika. Paweł Kowalski był jurorem sześciu międzynarodowych konkursów pianistycznych.
Wiktoria Szubelak
Jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych polskich gitarzystek klasycznych. Debiutowała w wieku szesnastu lat w polskiej edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, występując w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. W maju 2015 r. została zaproszona na IV Festival Europeo de Solistas w Caracas, gdzie wykonała „Fantazję dla szlachcica” Joaquina Rodrigo z Sinfonica Juvenil Teresa Carreño.
Wiktoria Szubelak koncertowała w Europie oraz w Ameryce Południowej. W sezonie koncertowym 2015/2016 wystąpiła z orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Kaliskiej oraz Orkiestrą Teatro Regional del Maule, z którą wykonała „Concierto de Aranjuez” Joaquina Rodrigo. Występowała m.in. na XVII Festiwalu Entrecuerdas w Chile, IV Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym „GuitarFestPeru” w Limie, II Festival Internacional de Guitarra en La Ciudad Blanca w Sucre, V Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym „Cuerdas Al Aire” w Limie, XV Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Lambesc we Francji, City of Derry Guitar Festival oraz Ards Guitar Festival.
Wiktoria Szubelak jest laureatką licznych konkursów gitarowych, dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz Samorządu Wrocławia w Dziedzinie Kultury i Sztuki dla Młodych.
Liczba wyświetleń: 163
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.