Kalendarz
„Nie, no to nie. Dźwiękowe działania obrazoburcze” – wystawa
2016.12.23 12:30
Autor: Mazowiecki Instytut Kultury, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Wernisaż 10 stycznia, godz. 18.00 wystawa od 11 stycznia do 14 lutego
Galeria XX1 przy Alei Jana Pawła II 36 w Warszawie (tel. 22 620 78 72)
Wstęp wolny. Uczestnicy: Joanna Janiak / Piotr C. Kowalski, Robert Knuth, Stanisław Koba, Ryszard Ługowski, Ernest Ogórek, Dominik Popławski, Marek Sitko, Aleksandra Ska, Łukasz Skąpski, Maria Wasilewska, Zorka Wollny / Andrzej Wasilewski. Kurator: Andrzej Wasilewski.
Szepty i krzyki, trzaski i szumy, jęki i śmiechy, cisza i hałas, układające się w częstotliwość. Rytm i metrum, melodia, harmonia, barwa, dynamika, agogika. Biorąc sobie głęboko do serca słowa autora pięciotomowego dzieła Gargantua i Pantagruel, księdza, satyryka i lekarza Francois Rabelais, „natura nie znosi próżni, zaburzamy ciszę, niejako mimochodem roztaczając wokół aurę towarzyszącą naszemu wielkiemu Być Może”. Fizycznie określona fala dźwiękowa, rozchodząc się promieniście, w określonym porządku, zdaje się nie nadążać za antropocentryzmem swojego źródła. Koncert na pogłaśnianie, potencjometry przekręcane do granic wytrzymałości, niemal do progu bólu. Skandowanie przeciwstawnych racji, przekrzykiwanie się, poziom wrzasku określający ważność wypowiedzi. Dziecko tupie i krzyczy ze złości, zapominając po co. Jednak czasami, kiedy trudno już znieść ciśnienie bodźców, jedyne na co ma się ochotę to krzyk pod wiaduktem kolejowym.
Tańczymy, jak nam zagra grecka bogini Selene – księżyc? Zaburzony rytm kroków, dysharmonia, dysonans, kakofonia, antagonizm.
Pierwsza wystawa odbyła się w Składzie Solnym w Krakowie w 2016 r. pod tytułem „Tak to to tak. Wizualne działania dźwiękonaśladowcze”.
Liczba wyświetleń: 225
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.