Kalendarz

Ferie zimowe: ,,O karnawale prawie wszystko, czyli zapusty w Muzeum Mazowieckim w Płocku”

2017.01.24 12:25
Autor: Piotr Dąbrowski, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
dzieci podczas zajęć warsztatowych arch. MMP

Zapraszamy dzieci w wieku 9–14 lat na ferie zimowe do Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Termin:

I tydzień (13–17 lutego); II tydzień (20–24 lutego). Zajęcia w godz.: 10.00–14.45

Miejsce:

  • Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8;
  • Spichlerz, ul Kazimierza Wielkiego 11B;
  • Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7

Opłata

Za tygodniowe półkolonie dla 1 dziecka: 50 zł

Zapisy oraz dodatkowe informacje

Pod nr tel. 24 364 70 72 lub 24 364 70 73 w Dziale Upowszechniania i Promocji Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

 

Karnawał po staropolsku zwany zapustami, do dziś w naszym kraju rozpoczyna się wraz z nastaniem Nowego Roku, tuż po świętach Bożego Narodzenia, lub od święta Trzech Króli i trwa do środy popielcowej. Najhuczniejsze zabawy odbywają się na trzy dni przed Popielcem. Jest to czas, kiedy w codzienne poukładane życie ludzi, wkracza zupełnie odmienny ład i porządek. Taniec, muzyka, wesołe zabawy, korowody przebierańców i wszechobecna obowiązkowa wesołość, tworzy rodzaj świata odwróconego na opak. Nie dzieje się tak bez powodu, dawne zwyczaje i obrzędy zapustne były gwarancją na urodzaj, wszelki dostatek i szczęście w rodzinie.

Zajęcia w muzeum przybliżą bogactwo i różnorodność zwyczajów karnawałowych, na terenach Polski, Europy i na Świecie. Gwarancją dobrej zabawy jest też zorganizowanie ,,Maskowego Balu Karnawałowego”, na zakończenie każdego tygodnia spotkań, na który dzieci inspirowane uzyskaną wiedzą o dawnych i współczesnych noworocznych zabawach, wykonają maski, kostium i aranżację sali balowej. Planowane są też dodatkowe zajęcia na ekspozycjach stałych muzeum. Będą gry, zabawy, podchody oraz pogadanki, podczas których feryjni goście dowiedzą się o historii naszego miasta, o modzie i sztuce przełomu XIX i XX wieku, a w Muzeum Żydów Mazowieckich będą mieli okazję usłyszeć o zwyczajach, jakie panowały w okresie noworocznym w rodzinach żydowskich.

 

Liczba wyświetleń: 175

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.