Kalendarz

Bhutan – kruki, korona, śmierć

2017.02.14 10:15
Autor: Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
kolorowa maska stwora arch. Muzeum Azji i...

23 lutego, godz.18.00 w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie przy ul. Solec 24

www.muzeumazji.pl

 

Zapraszamy na spotkanie „Bhutan – kruki, korona, śmierć”. Gościem spotkania będzie Bartek Sabela, podróżnik, fotograf, wspinacz oraz autor reportaży i książek: „Może (morze) wróci” i „Wszystkie ziarna piasku”. Są miejsca na świecie, o których można opowiadać faktami, wydarzeniami, przygodami i przebytymi kilometrami. Ale są też kraje takie, o których w moim odczuciu, lepiej opowiedzieć baśniami, legendami i mitami. Takim miejscem jest Bhutan, królestwo pośród Himalajów. Przez stulecia bhutańskie legendy przekazywane były tylko i wyłącznie ustnie, bowiem niewiele spośród ponad dwudziestu języków w Bhutanie ma formę pisaną. Spisane zostały dopiero w ostatnich latach. W tych mitach i ludowych opowieściach, oprócz magii, często znajdziemy znacznie więcej prawdy o ludziach i o miejscu, w którym żyją. Wstęp 15 zł.

 

Bartek Sabela (ur. 1982)

Z wykształcenia architekt, a z zamiłowania malarz, fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką „Może (morze) wróci”. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka „Wszystkie Ziarna Piasku”. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii został ostatnio nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Obecnie Bartek pracuje nad kolejnym reportażem o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu, miał marzenie, by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu. Regularnie współpracuje z Kontynentami, publikował także w Dużym Formacie Gazety Wyborczej.

Liczba wyświetleń: 97

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.