Kalendarz

Nowa galeria malarstwa i rzeźby Muzeum Mazowieckiego w Płocku

2017.04.24 08:40

Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

27 kwietnia, godz. 17.00 w Muzeum Mazowieckim w Płocku przy ul. Tumskiej 8

www.muzeumplock.eu

 

Przygotowania do jubileuszu

Za cztery lata przypada dwusetna rocznica powstania Muzeum Mazowieckiego w Płocku, najstarszej tego rodzaju instytucji polskiej powołanej z inicjatywy społecznej. Jako wyraz długofalowych przygotowań do wyjątkowych obchodów dwustulecia istnienia Muzeum dyrektor Leonard Sobieraj wraz z pracownikami serdecznie zapraszają na uroczyste otwarcie galerii malarstwa i rzeźby w nowej odsłonie.

 

Galeria – opowieść w siedmiu częściach

Bogate zbiory sztuki przełomu XIX i XX wieku, dające się zaliczyć do najciekawszych w całej Europie Środkowej, pozwoliły autorom: doktorowi Michałowi Burdzińskiemu oraz Wandzie Chabowskiej zrealizować koncepcję galerii jako wielorodnej opowieści o ideach, problemach i tendencjach estetycznych epoki. Na opowieść składa się siedem części: pejzażyzm, mityzacje – mistyfikacje, kobiecość, w oparach absyntu, aura świętego czasu, mrok sen – jawa. Tak pomyślany porządek narracji wystawienniczej ma ukazać pasjonującą wielowymiarowość kultury polskiej tamtego okresu i wpisać ją z powodzeniem w panoramę dokonań ogólnoeuropejskich.

 

Muzealny skrabiec

Odmieniona sala zabytkowej kamienicy, poddana remontowi i rearanżacji ścian w tonacji fioletowo-lawendowej, mieści prawie sześćdziesiąt obrazów i rzeźb, dzięki którym pretenduje do miana muzealnego skarbca. Zgromadzono w nim dzieła unikatowe, znane powszechnie lub bliskie miłośnikom sztuki, takie jak „Wiosna” (około 1900) Teodora Axentowicza, „Ćma nocna” (1898–1899) Leona Kaufmanna, „Skarga duszy” (1914) Kazimierza Stabrowskiego, „Projekt pomnika Fryderyka Chopina” (1922) Wacława Szymanowskiego i „Popiersie Irydiona” (1906) Henryka Kuny. Świetnie prezentują się w nim również zespoły prac innych pierwszorzędnych przedstawicieli malarstwa Młodej Polski: Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera i Jana Stanisławskiego. Warto podkreślić, że wiele dzieł przechowywanych dotychczas w magazynach lub eksponowanych we wnętrzach mieszczańskich doby secesji mogą zwiedzający oglądać w galerii po raz pierwszy. Nowo zaprojektowana przestrzeń powinna stać się jeszcze jednym pretekstem do odwiedzin Muzeum i zapoznania się z jego atrakcyjnymi kolekcjami.

 

Liczba wyświetleń: 103

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.