Kalendarz

Georg Friedrich Händel – Imeneo

2018.03.21 14:40 , aktualizacja: 2018.03.21 15:09
Autor: Piotr Iwicki (Warszawska Opera Kameralna), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz
Troje aktorów – leżący mężczyzna. Drugi trzyma na kolanach kobietę w białej sukni z zamkniętymi oczami Scena ze spektaklu Imeneo...

24 marca, godz. 19.00 i 25 marca, godz. 18.00 w Warszawskiej Operze Kameralnej

www.operakameralna.pl

 

Po wielkim ubiegłorocznym sukcesie „Imeneo” na Festiwalu Oper Kameralnych w Sankt Petersburgu, zapraszamy do Warszawskiej Opery Kameralnej na dwa wieczory z tym ujmującym dziełem Jerzego Fryderyka Händla. Wystawiono je pierwszy raz w 1740 r. w Londynie. Po latach prób dostosowania własnych utworów do zmieniających się potrzeb i upodobań angielskiej publiczności, Händel powrócił w Imeneo do tradycyjnego włoskiego stylu, w którym był niedoścignionym mistrzem. Libretto opisuje historię miłosną, która nie może mieć szczęśliwego zakończenia, w której każdy z bohaterów jest postacią tragiczną. Händel rysuje ich wyraziście: tytułowy Imeneo jest waleczny, zdecydowany i działa z pasją, jego przeciwieństwem jest Tirinto, niezdecydowany, wątpiący i wzdychający marzyciel. Główna rola kobieca w niczym im nie ustępuje – Rosmene jest bohaterką tragiczną, która musi wybierać pomiędzy miłością do Tirinta, a wdzięcznością dla Imenea. Wszyscy przeżywają dramat i nikt nie jest szczęśliwy. Opera Händla została na nowo odkryta w XX w. i zaczęła pojawiać się na wielu scenach całego świata. Wśród nich była również Warszawska Opera Kameralna, która wystawiła polską premierę w 1998 r. Opera w trzech aktach, oryginalna włoska wersja językowa. Reżyser: Ryszard Peryt. Scenograf: Andrzej Sadowski. Obsada: Imeneo – Artur Janda, Tirinto – Jan Jakub Monowid, Rosmene – Anna Mikołajczyk, Clomiri – Aleksandra Żakiewicz, Argenio – Grzegorz Szostak, zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej (kierownik Krzysztof Kusiel-Moroz), Zespół Instrumentów Dawnych WOK Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (dyrygent Marcin Sompoliński).

 

Liczba wyświetleń: 185

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.