Kalendarz
Wojciech Fangor: Optyczne wibracje
wernisaż 18 maja, godz. 17.00, ekspozycja do 31 sierpnia w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu
Wystawa „Wojciech Fangor. Optyczne wibracje” ma charakter monografii, pokazującej twórczość malarską artysty z czterech kluczowych dekad jego twórczości, od końca lat 50. do początku lat 90. XX w. Są to zatem obrazy pochodzące z najbardziej podziwianych okresów i cykli artysty – z czasu legendarnego Studium Przestrzeni (1958) i te malowane do 1974 r., na bazie których powstawała teoria Pozytywnej Przestrzeni Iluzyjnej i które ją wcielały w praktykę artystyczną. Ekspozycja na parterze pokazuje umiejętność budowania dramaturgii obrazu przy pomocy czerni i bieli, ale też bogatą paletę i nowatorstwo artysty w posługiwaniu się techniką sfumato. Odkryte przez Fangora malarstwo bezkrawędziowe pozwoliło na osiągnięcie nowych doznań, optyczne wibracje stały się symboliczną podstawą emocji towarzyszących nadchodzącym czasom. W salach na pierwszym piętrze będzie można zobaczyć rozwibrowane obrazy, którymi Fangor reagował na świat zurbanizowany i skomercjalizowany końca XX w. Otoczenie charakteryzujące się samotnością ludzi zagubionych w tłumie, mających coraz większe problemy z porozumiewaniem się, manipulowanych przy pomocy nowych elektronicznych mediów. W tych obrazach Wojciech Fangor zajmował się społeczną czasoprzestrzenią, obnażał w cyklu Wodzowie Indian (1992) techniki zawłaszczania symboli i manipulacji historią. Na wystawę zostało wybranych ponad sto obrazów z kilkudziesięciu lat pracy twórczej Wojciecha Fangora, a pochodzą one ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum w Radomiu, Fundacji Zwierciadło oraz kolekcji prywatnych.
Liczba wyświetleń: 285
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.