Kalendarz

Radomianie na drodze do niepodległości

2018.09.18 12:30 , aktualizacja: 2018.10.30 09:33
Autor: Ilona Pulnar-Ferdjani (Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz
Plakat przestawiający rysunek młodej kobiety ubranej na biało (spodnie i bluzka) ze skrzydłami Zaproszenie na wystawę –...

15 października–31 maja w Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu

www.muzeum.edu.pl

 

Latem 1915 r. Radom znalazł się pod okupacją austriacką, co mieszkańcy wykorzystali, polonizując szkolnictwo i sądownictwo. Zyskali też przedstawicieli w radzie miejskiej. Dlatego byli świetnie przygotowani na Niepodległość. A nawet... odzyskali ją jako pierwsi. Już 2 listopada 1918 r., tworząc Republikę Radomską. Radomianie na początku listopada 1918 roku okazali się nadzwyczaj sprawnymi organizatorami. „Republika” miała swój własny rząd tzw. Komitet Pięciu (Aleksy Rżewski, Stanisław Kelles-Krauz, Wacław Dębowski, Jan Wigura, Roman Szczawiński), ponadto własne wojsko, milicję, odpowiednie agendy zajmujące się pomocą społeczną. Po dniach samodzielnych rządów Komitet Pięciu podporządkował się Tymczasowemu Rządowi Republiki Polskiej w Lublinie (9 listopada), a ten 11 listopada oddał władzę powracającemu z Magdeburga Józefowi Piłsudskiemu. Rok 1918 nie kończy zmagań radomian o odzyskanie niepodległości. Mieszkańcy miasta zaangażowani byli w walki o Lwów, w Powstania Śląskie (poprzez udział walkach i organizację kwest na pomoc powstańcom), wojnę polsko-bolszewicką 1920 r.

 

Liczba wyświetleń: 219

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.