Kalendarz

„Od Wersalu do Poczdamu. Węzłowe problemy niepodległości i bezpieczeństwa Polski”

2020.09.01 12:45 , aktualizacja: 2020.09.01 13:26
Autor: Mirosława Bednarzak-Libera (MHPRL), Wprowadzenie: Dorota Mądral
Okładka książki zawierająca archiwalne zdjęcie siedzących przywódców, od lewej: Churchilla, Trumana i Stalina Publikacja ukazała się...

promocja książki, 17 września, godz. 14.00 w siedzibie MHPRL

www.mhprl.pl

 

„Od Wersalu do Poczdamu. Węzłowe problemy niepodległości i bezpieczeństwa Polski”, pod redakcją Janusz Gmitruka, Tadeusza Paneckiego, Tadeusza Skoczka, Józefa Smolińskiego, Warszawa 2020 to książka wydana przez MHPRL, Muzeum Niepodległości, Stowarzyszenie Historyków Wojskowości. Publikacja stanowi próbę syntetycznego przedstawienia węzłowych kwestii dotyczących niepodległości i bezpieczeństwa Polski od konferencji, która rozpoczęła obrady w Paryżu w dniu 18 stycznia 1919 r., a której najważniejszym rezultatem było podpisanie w Wersalu układu z pokonanymi Niemcami, do Konferencji Wielkiej Trójki w Poczdamie. Zakończyła ona formalnie II wojnę światową w Europie. Rok 1919 rozpoczynał w Europie funkcjonowanie nowego powojennego porządku zwanego „ładem wersalskim”, zaś rok 1945 dawał początek „ładu jałtańsko-poczdamskiego”, który przetrwał blisko pół wieku, bo aż do 1989 r.

Liczba wyświetleń: 55

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.