Kalendarz

„Socrealizm sztuka w służbie propagandy”

2020.09.02 08:45 , aktualizacja: 2020.09.02 08:56
Autor: Ilona Pulnar-Ferdjani (Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu), Wprowadzenie: Dorota Mądral
Portret przedstawiający starszą kobietę podwijającą rękaw fartucha, w chustce na głowie. W tle oparta o ścianę stoi szczotka do zamiatania na długim kiju oraz szufelka. Aleksander Kobzdej, Portret...

wystawa, 11 września – 30 grudnia w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

www.muzeum.edu.pl

 

Wystawa pt. „Socrealizm sztuka w służbie propagandy” to pierwsza prezentacja dzieł o tej tematyce w Radomiu od czasu Salonów Zimowych z pierwszej połowy lat 50-tych XX w. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 120 muzealiów z takich dziedzin sztuk plastycznych jak malarstwo, rzeźba, plakat, grafika oraz wzornictwo przemysłowe. Eksponaty pochodzą z kolekcji: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, a także z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycja skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, ale przede wszystkim do młodzieży licealnej, ponieważ w podstawie programowej szkół średnich zawarte są zagadnienia związane ze sztuką realizmu socjalistycznego.  Wystawa opowiada o zjawisku w powojennej sztuce polskiej jakim był socrealizm, który został ogłoszony jako jedyny i słuszny kierunek w plastyce podczas IV Zjazdu Delegatów Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach w czerwcu 1949 r. Nowa sztuka miała wzorować się na ukształtowanej w latach 1925-34 sztuce radzieckiej, która według założeń Stalina miała być narodowa w formie oraz socjalistyczna w treści.  Ekspozycja została podzielona na pięć części. Osobnym akcentem ekspozycji jest wzornictwo przemysłowe, prezentowane w kontekście niszy, w której twórca mógł zachować nieco swojej artystycznej wolności.

Liczba wyświetleń: 174

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.