Kalendarz

Bataliony Chłopskie w walce gospodarczej w okresie okupacji

2020.09.29 14:30
Autor: Mirosława Bednarzak-Libera (MHPRL), Wprowadzenie: Dorota Mądral
Okładka książki zawierająca archiwalne zdjęcie przedstawiające sznur furmanek wiozących płody rolne. Obok zaprzęgów jedzie na rowerze jedzie żołnierz. W książce czytelnik...

promocja książki, 8 października, godz. 14.00 w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie

www.mhprl.pl

 

Książka „Polska wojna gospodarcza 1939–1945” pod red. Janusza Gmitruka i Piotra Matusaka, jest kolejnym tomem edycji dzieł poświęconych zmaganiom mieszkańców wsi i miast w walce z okupantem niemieckim. Tytuł publikacji jest umowny, ponieważ autorzy szeroko traktują różne aspekty tej walki. Generalnie konfrontacja społeczeństwa odbywała się na wielu płaszczyznach gospodarczych, poczynając od przemysłu, a na całym rolnictwie pracującym dla biologicznej egzystencji okupowanego narodu kończąc. Ponieważ większość społeczeństwa polskiego miała pochodzenie chłopskie, opisuje aktywność społeczno-polityczną wsi polskiej w II Rzeczpospolitej, która ukształtowała postawy środowiska wiejskiego w gospodarczej wojnie z okupantem i doprowadziła do stosowania przez nie wszechstronnych zmagań obronnych i ofensywnych. W rozważaniach przywołane zostało zbrojne ramię ludowców i chłopów – Bataliony Chłopskie, które nadawały kształt tej walce. Praca składa się z dziewięciu rozdziałów. Została wydana przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w 2020 r.

Liczba wyświetleń: 51

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.