Kalendarz

Losy powstańców styczniowych w obrazach Aleksandra Sochaczewskiego

2020.12.29 11:45 , aktualizacja: 2020.12.30 17:30
Autor: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wprowadzenie: Dorota Mądral
Obraz przedstawiający grupę zesłańców siedzących i stojących na śniegu. W tle widoczny jest słup graniczny. „Pożegnanie Europy”, 1894...

wydarzenie online, 10 stycznia, godz. 12.00, Facebook Muzeum Niepodległości

www.muzeum-niepodleglosci.pl

 

W ramach spotkań online „Przystanek Cytadela”, Jan Engelgard kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oprowadzi po wystawie stałej, gdzie pokazane będą obrazy Aleksandra Sochaczewskiego, polskiego malarza, reprezentanta romantyzmu, który został aresztowany jesienią 1862 r. na fali aresztowań po nieudanym zamachu na Aleksandra Wielopolskiego. Został uwięziony w Cytadeli, skazany, już po wybuchu powstania styczniowego − na 20 lat pobytu na Syberii. Sochaczewski mieszkał m.in. w Monachium i Brukseli, gdzie stworzył cykl przejmujących obrazów dokumentujących katorgę i pobyt na Syberii w okresie zsyłek po powstaniu styczniowym, z najsłynniejszym „Pożegnanie Europy” (1894). Obraz ma znaczenie symboliczne, autor uwiecznił szereg znanych osób, zesłanych w różnych zsyłkach.

Liczba wyświetleń: 91

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.