Kalendarz

Franciszek Maśluszczak – „Podziwianie”

2021.03.08 15:15 , aktualizacja: 2021.03.10 08:53
Autor: MCSW „Elektrownia", Wprowadzenie: Dorota Mądral
Obraz przedstawiający kobietę z koszykiem pomarańczy, obok niej stoi chłopiec trzymający w dłoni pamarańczę. Za nimi stoi pies, w tle zabudowania. Z górnego lewego rogu obrazu wyłania się profil męskiej twarzy. Zdjęcie w zimowej scenerii. Franciszek Maśluszczak,...

wernisaż: 26 marca, godz. 14.00, wystawa do 30 czerwca, w MCSW „Elektrownia” w Radomiu

www.mcswelektrownia.pl

 

14 projekt „Kadrów pod napięciem” to wymyślona przez kuratorkę wystawy Monikę Małkowską opowieść o spotkaniu malarza z mieszkańcami małej miejscowości. Franciszek Maśluszczak mieszka i pracuje w Warszawie. Malarz, rysownik, grafik. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1974 r. uzyskał dyplom w pracowni grafiki pod kierunkiem Juliana Pałki. Od 1970 r. współpracuje jako grafik i rysownik z czasopismami, m.in. „Ty i Ja”, „Literatura”, „Szpilki”, „Sztuka”, „Polityka”, „Tygodnik Literacki”, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Arkusz”. Oprócz obrazów i rysunków, tworzy plakaty oraz ilustracje do książek dla dzieci i dorosłych. Jest również autorem fresków Drogi Krzyżowej w jednym z ursynowskich kościołów. Twórczość Franciszka Maśluszczaka jest zaliczana nurtu metaforycznego w sztuce polskiej. Na jego pracach pojawiają się surrealistyczne wizje i baśniowa atmosfera a kreowane przez niego postacie poddawane są artystycznej stylizacji, która polega na charakterystycznej deformacji ciała. Losy artysty zostały opisane przez Hannę Krall w opowiadaniu Malarnia z o.o. umieszczonym w książce Taniec na cudzym weselu.

Liczba wyświetleń: 50

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.