Kalendarz
Noc z Muzeum Niepodległości
15 maja, godz. 19.00 – 1.00, w Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz jego oddziałach
Noc w pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów
W tegorocznej edycji Nocy Muzeów goście będą mogli zwiedzać wystawy stałe i czasowe w obiektach Muzeum Niepodległości i jego oddziałach. W programie również ciekawe wydarzenia plenerowe.
O godz. 19.30 rozpocznie się spacer historyczny ,,Wokół Muzeum Niepodległości w Warszawie”, który poprowadzi Michał Rybak, kustosz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Obowiązują zapisy: . Liczba miejsc ograniczona. W pałacowych wnętrzach dostępne wystawy stałe i dwie wystawy czasowe. Do obejrzenia wystawa „Sławę nam znaczono stworzyć…”, która powstała w ramach projektu „100 na 100” realizowanego przez Muzeum Niepodległości. Ekspozycja prezentuje zbiory związane z odrodzeniem Polski w 20-leciu międzywojenny. Porusza m.in. temat budowy Gdyni, ówczesnego podejścia do patriotyzmu, czy powstań śląskich. Ponadto na zwiedzających czeka wystawa „POIiŚ o przeszłości”. Wśród eksponatów fotografie odnalezionych pod ziemią skarbów z miejsc, w których prowadzono inwestycje realizowane z udziałem funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz odnalezione podczas budowy II linii metra: szczątki zwierząt prehistorycznych oraz artefakty świadczące o trudnej wojennej historii Warszawy.
Noc na Cytadeli
X Pawilon to okryte złą sławą więzienie śledcze z okresu carskiego panowania w Warszawie. W jego murach przebywali tacy bohaterowie polskiej historii jak Karol Levittoux, Jarosław Dąbrowski, Ludwik Waryński, Roman Dmowski, czy Józef Piłsudski; w latach 60. XIX w. również wielu powstańców styczniowych z przywódcą Powstania, Romualdem Trauguttem na czele. O godz. 19.00 na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbędzie się przywitanie gości przez Grupę Historyczną Niepodległość 1863. Następnie o godzinie 20.00 i 22.00 odbędą się spacery historyczne „Od Bramy Bielańskiej do Bramy Straceń.” W Galerii Brama Bielańska udostępniona zostanie wystawa czasowa „Przejście” autorstwa Elżbiety Wagi poświęcona pamięci więźniów osadzonych na Cytadeli.
Noc W Muzeum Więzienia Pawiak I W Mauzoleum Walki I Męczeństwa „Nie ma zapomnienia” – noc z K. K. Baczyńskim
Na terenie Muzeum Więzienia Pawiak oprócz możliwości zwiedzania ekspozycji odbędzie się cykl miniaturowych koncertów z tekstami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ponadto odbędzie się cykl prezentacji historyczno-artystycznych w wykonaniu zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcji historycznej. Na terenie dziedzińca muzealnego przedstawione zostaną scenki z życia konspiracyjnego. Dodatkowo odbędzie się pokaz zabytkowych pojazdów. Muzeum zaprasza również do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, filii Więzienia Pawiak (al. Szucha 25), gdzie odbędą się m.in. również scenki z udziałem rekonstruktorów.
Ważne: Muzeum Niepodległości oraz jego oddziały będą nieczynne dla zwiedzających w dniach 15 i 16 maja w godzinach 10.00 – 17.00. Zapraszają zwiedzających 15 maja w godzinach 19.00 – 1.00.
Liczba wyświetleń: 29
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.