Kalendarz

Chełmońscy o Chełmońskim oraz sztuka naiwna w Muzeum Mazowieckim

2009.11.26 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowało, tematycznie odmienne, ale niezwykle ciekawe wydarzenia kulturalne, na które serdecznie zaprasza.

26 listopada o godzinie 17.00 w spichlerzu przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b odbędzie się spotkanie zatytułowane „Rodzinny wieczór wspomnień: Chełmońscy o Chełmońskim”. Głównymi gośćmi będą potomkowie Józefa Chełmońskiego: Stanisław Aust – prawnuk malarza z synem Maciejem Austem, Piotr Stefański – prawnuk Adama Chełmońskiego (brata malarza) wraz z żoną Anną Stefańską oraz Zbigniew Twardowski – prawnuk malarza.

Wieczór ten jest niepowtarzalną okazją, by poznać Józefa Chełmońskiego nie tylko jako wybitnego polskiego malarza, ale przede wszystkim – dzięki rodzinnym wspomnieniom i anegdotom, których nie odnajdziemy w literaturze – jakim był w zaciszu domowego ogniska.

Spotkanie będzie miało charakter kameralny. Wybór spichlerza na miejsce spotkania podyktowany został chęcią zaaranżowania wnętrza łowickiego, bliskiego sercu Chełmońskiego z czasów jego dzieciństwa. Publiczność przybyłą na wieczorne spotkanie zapraszamy do rozmów z potomkami mistrza.
Wstęp wolny!


Pomiędzy 3 grudnia 2009 a 31 stycznia 2010, w Muzeum Mazowieckim w Płocku, zostanie otwarta wystawa „Od Egzekucji do uniewinnienia” z kręgu tzw. sztuki naiwnej, innej, intuicyjnej, insitus, art itp., czyli z nurtu art brut, ekspresji psychopatologicznej czy outsider art itd.

Wystawa ta wpisuje się w żywą obecnie tendencję, pokazującą – jeszcze niedawno niemających szans na zaistnienie w przestrzeni publicznej – dzieła sztuki, w których można odnaleźć wartości estetyczne i artystyczne, dziś nieco lekceważone i zapomniane, jak piękno, wdzięk, wzniosłość, tragizm i komizm, naiwność, nowość i oryginalność, doniosłość głoszonych treści itp.

Ekspozycja będzie otwarta w płockim spichlerzu przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b. Serdecznie zapraszamy!

Liczba wyświetleń: 238

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.