Kalendarz

Malarstwo polskie II połowy XX wieku

2010.02.08 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu przygotowało dwie interesujące wystawy polskiego malarstwa II połowy XX wieku. Pierwsza ukazuje dorobek artystyczny Witolda Tomasza Kowalskiego, druga zaś – zatytułowana „Portrety i autoportrety z różnych lat” – to zbiór 70 dzieł autorstwa 36 znakomitych malarzy.

„Witold Tomasz Kowalski. Malarstwo. 40 lat pracy twórczej” to wystawa prezentująca 66 prac artysty z różnych lat, począwszy od prac malowanych w czasie studiów, aż po te najnowsze z ubiegłego i bieżącego roku. Artysta jest malarzem realistą. Najczęstszym motywem jego prac są widoki ziemi, fragmenty pól, łąk lub lasów, rzadziej natomiast portrety czy widoki miast. O wartości obrazów, które wyszły spod pędzla malarza, zdaniem krytyków, decyduje znakomity warsztat oraz inspiracja obrazami Artura Nachta-Samborskiego. Prace Witolda Tomasza Kowalskiego można podziwiać do końca lutego br.

Wystawa „Portrety i autoportrety z różnych lat” przedstawia malarstwo portretowe z kolekcji własnej muzeum. Wśród autorów są klasycy sztuki nowoczesnej w Polsce: Jerzy Nowosielski, Jerzy Tchórzewski, Marek Oberländer, także Andrzej Wajda, jak również twórcy generacji debiutującej bezpośrednio po II wojnie światowej: Jerzy Krawczyk, Adam Hoffmann, Maria Markowska i Zbigniew Karpiński. Są także młodsi, urodzeni w latach 30. i 40. ubiegłego wieku: Leszek Sobocki, Wiesław Obrzydowski, Jerzy Duda-Gracz, Edward Dwurnik, Zbysław Maciejewski i Łukasz Korolkiewicz; również urodzeni w latach 50., jak Stanisław Baj czy Józef Panfil.

Po raz pierwszy muzeum pokazuje tę kolekcję w nowym układzie. W pierwszej części wystawy znalazły się obrazy ważne ze względu na historyczne, społeczne, polityczne konteksty i sytuację egzystencjalną twórców (głównie prace z lat 50., 60. i 70.). W drugiej zaprezentowano przede wszystkim portrety z lat 70., 80. i 90., w których (niezależnie od odczytywanych treści) najważniejsza jest uroda obrazu. Ekspozycję można oglądać do 5 kwietnia br. Serdecznie zapraszamy!

Liczba wyświetleń: 379

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.