Kalendarz

Niedziela Palmowa w skansenie

2010.03.11 00:00

Autor: Agnieszka Jezierska-Chalicka, MWM w Sierpcu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Już po raz dziesiąty sierpecki skansen włącza się w obchody Niedzieli Palmowej. Zainteresowanych Muzeum zaprasza do udziału we mszy świętej, procesji z palmami oraz w okolicznościowych spotkaniach przybliżających tradycje świąteczne.

W ramach X. obchodów „Niedzieli Palmowej w skansenie” zaplanowano m.in. spotkanie, które stanie się okazją do zaprezentowania symboliki palm wielkanocnych oraz ich znaczenia w naszym życiu i życiu naszych przodków. Wygłoszone zostaną trzy odczyty: "Historia obchodów Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu", "Palmy mazowieckie - historia i teraźniejszość" oraz „Budzenie wiosny". Spotkanie odbędzie się 26 marca br. o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wstęp wolny.

Podczas Niedzieli Palmowej, 28 marca br., goście tradycyjnie będą mogli wziąć udział w uroczystej mszy świętej odprawianej w XVIII – wiecznym kościele. Odbędzie się również otwarcie wystawy okolicznościowej „Wielkanoc na Mazowszu” prezentowanej we wnętrzach dziesięciu chałup wiejskich pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Wystawa prezentować będzie bogatą obrzędowość wielkanocną związaną m.in. z przygotowaniem palm wielkanocnych, zdobieniem jaj, śniadaniem rezurekcyjnym biednego i średniozamożnego chłopa, święconym chłopskim i dworskim, strażami grobowymi. Zainteresowani będą mogli obejrzeć kolekcję sikawek dyngusowych oraz zapoznać się z tradycją obrzędów ludowych takich jak chodzenie z gaikiem i kogutkiem po wykupie. Na terenie zagród swe umiejętności zaprezentują ludowi twórcy.

Dodatkową atrakcją obchodów ma być recital fortepianowy w wykonaniu Joanny Ławrynowicz oraz rozstrzygnięcie X edycji konkursu pt. „Tradycyjna Palma Wielkanocna”.

Jarmark wielkanocny stanowić zaś będzie doskonałą okazję do zaopatrzenia się w akcesoria wielkanocne czy wyroby rękodzieła ludowego: palmy, baranki, pisanki, koszyczki, serwetki, a także ozdobne wypieki: chałki, bułeczki, chleby, placki drożdżowe.

Liczba wyświetleń: 165

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.